Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо застосування спрощеної системи оподаткування фізичною особою – підприємцем та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що є фізичною особо – підприємцем – платником єдиного податку на другій групі та планує здійснювати торгівлю у розстрочку.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо визначення дати отримання доходу, тобто кожна дата отримання коштів за продаж у розстрочку чи дата передачі товару у розпорядження покупця в момент здійснення першого внеску (завдатку).
Відповідно до підпункту 14.1.249 пункту 14.1 статті 14 Кодексу торгівля у розстрочку – це господарська операція, яка передбачає продаж резидентом або нерезидентом товарів фізичним чи юридичним особам на умовах розстрочення кінцевого розрахунку, на визначений строк та під процент.
Торгівля у розстрочку передбачає передачу товарів у розпорядження покупця в момент здійснення першого внеску (завдатку) з передачею права власності на такі товари після кінцевого розрахунку.
Правила торгівлі у розстрочку фізичним особам установлюються Кабінетом Міністрів України
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2011 року № 383 затверджено Правила торгівлі у розстрочку фізичним особам (далі – Правила).
Згідно з пунктом 5 Правил продаж товарів у розстрочку здійснюється на підставі договору купівлі-продажу товарів у розстрочку (далі - договір), який укладається між суб'єктом господарювання та фізичною особою (покупцем), відповідно до якого суб'єкт господарювання зобов'язується передати обумовлений товар, а покупець провести розрахунки за товар у строки та у розмірах, передбачених договором.
Договором визначаються умови, за яких здійснюється продаж товарів у розстрочку.
Договір повинен укладатися з дотриманням вимог цивільного законодавства та Правил.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1
розділу XIV Кодексу.
Відповідно до пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом для фізичної
особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (пункт 292.6 статті 292 Кодексу).
Враховуючи викладене, датою надходження коштів в грошовій формі є дата зарахування банком цих коштів на відповідний поточний рахунок фізичної
особи – підприємця – платника єдиного податку другої групи або отримання їх готівкою.
Крім того, відповідно до п.п. 1 п. 3 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124), основним завданням Міністерства економіки України є забезпечення формування та реалізація, зокрема державної політики у сфері розвитку підприємництва.
Водночас з питання правомірності здійснення фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку другої групи торгівлі у розстрочку Ви можете звернутися до Міністерства економіки України.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |