X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.08.2021 р. № 2982/ІПК/03-20-18-04-06

Головне управляння ДПС у Волинській області розглянуло звернення Товариства щодо оподаткування податком на додану вартість та податком на прибуток підприємств операцій з безоплатної передачі гуртожитку у міську комунальну власність та, керуючись ст. 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та повідомляє.

Як зазначено у зверненні на балансі Товариства з1983 року перебуває об’єкт житлової нерухомості - гуртожиток.Луцькою міською радою прийнято рішення про передачу гуртожитку у міську комунальну власність.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (п. 1.1 ст. 1 розділу І Кодексу).

Щодо оподаткування ПДВ

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з п.п. «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (п.п.14.1.191 п. 14.1 ст. 14 розділу I Кодексу). При цьому товари – матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення (п.п. 14.1.244 п. 14.1 ст. 14 розділу I Кодексу).

Підпунктом 14.1.13 п. 14.1 ст. 14 розділу I Кодексу визначено, що під безоплатно наданими товарами розуміються товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів, а також товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.

Згідно з п.п. 197.1.16 п. 197.1 ст. 197 розділу V Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ операції безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень.

При цьому норми п.п. 197.1.16 п. 197.1 ст.197 розділу V Кодексу поширюються також на операції з безоплатної передачі об'єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень, та за рішенням юридичних осіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту, незалежно від того, чи є суб'єкти операції платниками податку.

Пунктом 198.5 ст. 198 розділу V Кодексу визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 розділу V Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ст. 197 розділу V, підрозділу 2 розділу XX Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених п.п. 197.1.28 п. 197.1 ст. 197 розділу V Кодексу та операцій, передбачених п. 197.11 ст. 197 розділу V  Кодексу).

Відповідь на питання щодо звільнення від оподаткування ПДВ

Застосування норм п.п. 197.1.16 п. 197.1 ст. 197 розділу V Кодексу можливе за умови одночасного виконання таких вимог:

передача повинна здійснюватися на безоплатній основі;

операція повинна здійснюватися між двома платниками ПДВ або між  двома юридичними особами;

передача повинна відбуватися виключно у державну або комунальну власність;

операція повинна здійснюватися на підставі прийнятого відповідного рішення Уряду, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

У разі якщо при здійсненні операцій з безоплатної передачі об'єктів не дотримано хоча б однієї із зазначених вимог, то така операція оподатковується ПДВ у загальновстановленому  розділом V Кодексу порядку за ставкою 20 відсотків.

Відповідь на питання щодо необхідності нарахування податкових зобов'язань з ПДВ

Оскільки в описаній у зверненні ситуації гуртожиток перебуває на балансі Товариства з 1983 року, тобто його будівництво (придбання) здійснювалось без ПДВ (податковий кредит не формувався), то при здійсненні Товариством операції з безоплатної передачі такого гуртожитку, яка підлягатиме звільненню від оподаткування ПДВ, обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими п. 198.5 ст. 198 розділу V Кодексу, у Товариства не виникатиме.

Щодо оподаткування податком на прибуток підприємств

Правові основи оподаткування податком на прибуток підприємств встановлено розділом ІІІ та підрозділом 4 розділу XX Кодексу.

Згідно з п.п. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 розділу І Кодексу продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Отже, операції з безоплатної передачі майна у власність територіальної громади прирівнюються до продажу такого майна.

Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів передбачені ст. 138 розділу ІІІ Кодексу.

Відповідно до п. 138.1 ст. 138 розділу ІІІ Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема, на суму залишкової вартості окремого об'єкта невиробничих основних засобів та/або невиробничих нематеріальних активів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта.

Згідно з п. 138.2 ст. 138 розділу ІІІ Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема, на суму первісної вартості придбання або виготовлення окремого об'єкта невиробничих основних засобів та/або невиробничих нематеріальних активів та витрат на їх ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення, у тому числі віднесених до витрат відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі продажу такого об'єкта невиробничих основних засобів та/або нематеріальних активів, але не більше суми доходу (виручки), отриманої від такого продажу.

Підпунктом 138.3.2 п. 138.3 ст. 138 розділу ІІІ Кодексу терміни «невиробничі основні засоби», «невиробничі нематеріальні активи» означають відповідно основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку.

Відповідно до п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 розділу ІІІ Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об'єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об'єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.14 вказаного пункту), у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Відповідь на питання щодо збільшення фінансового результату

Зважаючи на те, що невиробничі основні засоби передаються безоплатно, то різниця для зменшення фінансового результату до оподаткування відповідно до п. 138.2 ст. 138 розділу ІІІ Кодексу у Товариства не виникає.

Таким чином, Товариство, яке безоплатно передає невиробничі основні засоби у власність територіальної громади, збільшує фінансовий результат до оподаткування на суму залишкової вартості таких об'єктів невиробничих основних засобів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Якщо отримувачем основних засобів виступає неприбуткова установа, внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такої передачі, то Товариство згідно вимог п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 розділу ІІІ Кодексу збільшує фінансовий результат до оподаткування на суму вартості основних засобів, у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 розділу II Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.