Головне управління Державної податкової служби у Львівській області розглянуло звернення житлово-будівельного кооперативу «____» (далі – ЖБК) щодо питань оподаткування пайових внесків асоційованих членів житлово-будівельного кооперативу у разі їх вступу до ЖБК з метою забезпечення членів кооперативу житлом та витратою цих внесків виключно на будівництво будинків, і керуючись ст. 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ЖБК обрано загальну систему оподаткування. Згідно з положеннями статуту ЖБК за типом є обслуговуючим, за напрямком діяльності - житлово-будівельним. Метою ЖБК є задоволення житлових, економічних, соціальних та інших потреб його членів (асоційованих членів) ЖБК на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, трудової участі та майна, поділу між ними ризиків, витрат від діяльності ЖБК, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю. Предметом діяльності ЖБК є забезпечення житлом та нежитловими приміщеннями членів ЖБК і членів їх сімей шляхом будівництва житлового будинку за кошти членів ЖБК, а також для наступної експлуатації та управління житловим будинком. Будівництво житла відбувається виключно за рахунок пайових внесків членів кооперативу, які спрямовуються за цільовим призначенням та витрачаються на фінансування будівництва для досягнення мети – завершення будівництва будинку та набуття у власність житла.
Заявник просить надати роз’яснення: чи є оподатковуваним доходом (оподатковуватимуться) пайові внески асоційованих членів у разі їх вступу до ЖБК з метою забезпечення членів кооперативу житлом та витратою цих внесків виключно на будівництво будинків та чи збільшують базу оподатковування внесені членами й асоційованими членами кооперативу паї, а саме, як зростання капіталу за рахунок внесків учасників ЖБК з метою будівництва багатоквартирних будинків?
Відповідно до абзацу п’ятого ст. 2 Закону України від 10 липня 2003 року № 1087-IV ,,Про кооперацію” зі змінами (далі - Закон 1087-IV) обслуговуючий кооператив - це кооператив, який утворюється шляхом об’єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Пай - майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки (абзац сьомий ст. 2 Закону № 1087).
Підпунктом 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Щодо оподаткування податком на прибуток підприємств.
Об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств, на підставі абзацу першого п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу, є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
При цьому положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування у разі отримання внесків до статутного капіталу (майна) господарської організації, у тому числі пайових внесків, які залучаються ЖБК.
Такі операції відображаються при формуванні фінансового результату до оподаткування та відповідно об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Слід зазначити, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV ,,Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” зі змінами).
Отже, питання відображення у бухгалтерському обліку операцій із залучення ЖБК пайових внесків з метою здійснення ним статутної діяльності належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |