X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.08.2021 р. № 3023/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо сплати комунальним підприємством частини чистого прибутку та авансового внеску з податку на прибуток, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, КП передає окремі елементи благоустрою комунальної власності, що знаходяться на балансі підприємства, у платне користування фізичним та юридичним особам.

У відповідності до статуту КП його засновником є юридична особа – міська рада, яка здійснює контроль за його діяльністю, призначає орган управління підприємства. Підприємство здійснює діяльність на комерційній основі та не отримує фінансову допомогу з бюджету міста, є платником податку на прибуток на загальних підставах.

Починаючи з 01.08.2017 КП самостійно сплачує 95 відсотків чистого прибутку на відповідні рахунки місцевого бюджету.

У платника виникли наступні питання:

  1. Чи вважається частина чистого прибутку у розмірі 95 відсотків, яку КП перераховує до бюджету міста, виплатою дивідендів, відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу?
  2. Якщо вказана виплата прирівнюється до дивідендів, чи повинно КП сплачувати авансові внески з податку на прибуток, з якого періоду, у якому розмірі та у які терміни?
  3. Чи є міська рада материнською компанією у розумінні п.п. 14.1.103 п. 14.1 ст. 14 Кодексу по відношенню до КП?
  4. Чи звільняється КП від справляння авансового внеску з податку на прибуток як такого, що сплачується на користь власника корпоративних прав материнської компанії?

До питання 1

Відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди – платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини).

Отже, частина чистого прибутку (доходу) КП, що сплачується на користь його засновника, є дивідендом з ціллю оподаткування податком на прибуток.

До питання 2

Відповідно до п.п. 57.11.2 п. 57.1.1 ст. 57 Кодексу крім випадків, передбачених п.п. 57.11.3 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.

Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за ставкою, встановленою п. 136.1 ст. 136 цього Кодексу. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.

При цьому у разі якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об'єкту оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Це положення поширюється також на державні некорпоратизовані, казенні або комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у розмірі, встановленому органом виконавчої влади, до сфери управління якого належать такі підприємства, відповідно до державного або місцевого бюджету.

Таким чином, КП повинно сплачувати авансові внески з податку на прибуток з суми частини чистого прибутку (дивідендів), порядок сплати яких визначено п. 57.11 п. 57.11 ст. 57 Кодексу.

До питання 3, 4

Відповідно до п.п. 14.1.103 п. 14.1 ст. 14 Кодексу материнські компанії – юридичні особи, які є власниками інших юридичних осіб або здійснюють контроль над такими юридичними особами, як пов'язані особи.

Як зазначено у зверненні, засновником КП є юридична особа – міська рада, яка здійснює контроль за діяльністю КП, призначає орган управління підприємства.

Відповідно до ст. 1 Закону України від  21 травня 1997 року № 280/97-ВР
«Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Основні принципи місцевого самоврядування передбачені ст. 4 Закону.

Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування (ст. 17 Закону).

Відповідно до п.п. 57.11.3 п. 57.1 ст. 57 Кодексу авансовий внесок, передбачений п.п. 57.11.2 цього пункту, не справляється у разі виплати дивідендів, зокрема, на користь власників корпоративних прав материнської компанії, що сплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб. Якщо сума виплат дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії перевищує суму отриманих такою компанією дивідендів, дивіденди, сплачені в межах такого перевищення, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими п.п. 57.11.2 цього пункту. З метою оподаткування материнська компанія веде наростаючим підсумком облік дивідендів, отриманих нею від інших осіб, та дивідендів, сплачених на користь власників корпоративних прав такої компанії, і відображає у податковій звітності дивіденди в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Таким чином, оскільки положення п.п. 57.1.1.3 п. 57.11 ст. 57 Кодексу встановлюють порядок несплати авансових внесків при виплаті дивідендів, передбачені п.п. 57.11.2 п. 57.11 ст. 57 Кодексу, у разі виплати дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії, тому п.п. 57.1.1.3 п. 57.11 ст. 57 Кодексу не поширюється на комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів до місцевого бюджету у розмірі, встановленому органом самоврядування, до сфери управління якого належать такі підприємства.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.