X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.08.2021 р. № 3047/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення                                    щодо податкових наслідків з ПДВ у разі отримання компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Підприємство здійснює постачання теплової енергії за регульованим тарифом для централізованого опалення та постачання гарячої води. При цьому значну частину у собівартості теплової енергії становить вартість природного газу.

У зв’язку з коливаннями цін на природний газ Підприємство має розраховувати обсяг різниці між цінами природного газу та ціною природного газу, врахованою у тарифах на послуги з теплопостачання для населенню, з метою її відшкодування. Такий розрахунок буде подано для узагальненню структурному підрозділу з питань житлово-комунального господарства Київської міської державної адміністрації з метою отримання субвенції з державного бюджету України на погашення різниці у цінах природного газу. Отриману субвенцію буде спрямовано, зокрема Підприємству у вигляді виробничої дотації на покриття різниці у цінах природного газу між фактичними витратами та закладеними у тарифи на послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.2 і 5.3 статті 5 розділу І ПКУ у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Виробнича дотація з бюджету - фінансова допомога з боку держави, що надається суб'єкту господарювання на безповоротній основі з метою зміцнення його фінансово-економічного становища та/або для забезпечення виробництва товарів, виконання робіт, надання послуг (підпункт 14.1.16 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Відповідно до підпункту 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання товарів/послуг у частині суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету.

Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ  визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

Правила формування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено статтями 187, 201 розділу V та пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема операції платника ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ визначено на митній території України, а не сума компенсації (виробничої дотації з бюджету).

Якщо зазначена у зверненні компенсація, що отримується Підприємством, за своєю фактичною сутністю та у розумінні норм підпункту 14.1.16 пункту 14.1 статті 14 розділу І та пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ є компенсацією на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету, то така компенсація до бази оподаткування ПДВ не включається.

Щодо питання 2

Оскільки в описаній у зверненні ситуації Підприємство фактично не здійснює постачання природного газу, а придбає його для цілей виробництва теплової енергії, до складу вартості якої включається вартість такого природного газу, то при отриманні Підприємством суми компенсації вартості безпосередньо придбаного природного газу у вигляді виробничої дотації з місцевого бюджету м. Києва підстав для застосування норм  підпункту 197.1.28 пункту 197.1  статті 197  розділу V ПКУ (у тому числі для складання податкових накладних) у Підприємства не виникає.

Пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.