X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.08.2021 р. № 3122/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Підприємства, щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ  Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, на підставі рішень міської ради з метою запобігання гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-19 та забезпечення своєчасної, високоспеціалізованої, безперебійної медичної допомоги при гострій респіраторній хворобі COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 Підприємству були виділені кошти для придбання швидких (експрес) тестів для діагностики коронавірусної хвороби COVID-19. Підприємством було укладено договір про закупівлю вказаних товарів. При цьому до складу вартості товарів було включено ПДВ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та
підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:

з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.

Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених починаючи з
17 березня 2020 року.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями (далі -  Перелік № 224).

Так, приміткою 1 до Переліку № 224 передбачено, що основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224.

Пільговий режим оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ застосовується на всіх етапах постачання товарів, включених до переліку, встановленого Постановою № 224, незалежно від дати їх виробництва та походження (вітчизняного виробництва чи ввезених на митну територію України), а також незалежно від кола суб’єктів, що здійснюють такі операції, їх статусу, як платників ПДВ, чи форми власності.

До підрозділу "Медичні вироби, лабораторне обладнання, розхідні матеріали, реагенти для лабораторних досліджень" розділу "Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Переліку № 224, зокрема, включено товарну позицію:

швидкі (експрес) тести для діагностики коронавірусної хвороби (COVID-19) код згідно з УКТ ЗЕД 3002, 3006, 3822 00 00 00.

Щодо питання 1, 2

Оскільки товари, про які йдеться у зверненні (швидкі (експрес) тести для діагностики коронавірусної хвороби (COVID-19)) відповідають назві, зазначеній у Переліку № 224, то операції з постачання таких товарів на митній території України та/або з ввезення на митну територію України звільняються від оподаткування ПДВ з 17 березня 2020 року (за умови дотримання також інших вимог, визначених у Кодексі і у примітках до Переліку № 224), а їх придбання повинно було здійснюватися без нарахування податку на додану вартість.

Для отримання більш детальної відповіді з питання сплати ПДВ при ввезенні товарів на митну територію України ДПС рекомендує платнику звернутися із запитом до відповідного митного органу.

Щодо питання 3

Постачальник, з яким Підприємство укладено договори про закупівлю товарів (швидкі (експрес) тести для діагностики коронавірусної хвороби COVID-19) включених до Переліку № 224, починаючи з 17 березня 2020 року і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, повинні визначати вартість таких товарів без ПДВ. Постачальник зобов’язаний здійснити відповідний перерахунок та повернути суму ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості таких придбаних товарів, або зарахувати такі кошти  в рахунок оплати вартості наступних поставок.

Податкові накладні, які були складені із застосуванням ставки податку на додану вартість за операціями з постачання товарів, включених до Переліку
№ 224, в періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ таких товарів,  вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.

Щодо питання 4

Оскільки, оплата товарів, які включені до Переліку  № 224 здійснювалась за рахунок бюджетних коштів, то Підприємству необхідно спільно з відповідним розпорядником бюджетних коштів (міською радою) визначитися щодо порядку проведення вищезазначеного перерахунку та повернення такому розпоряднику бюджетних коштів зайво нарахованих сум ПДВ або зарахування таких сум в рахунок оплати вартості наступних поставок.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).