Державна податкова служба Українирозглянула звернення
Товаристващодо застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України(далі – ПКУ)та, керуючись статтею 52 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснюєпостачання на митній території України медичних виробів, засобів індивідуального захисту, зокрема, захисних діагностичних (оглядових) рукавичок.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правовіосновиоподаткування ПДВ встановленорозділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком надодану вартість звільняються такі операції:
з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
з постачання на митній території України товарів (в тому числілікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Переліктоварів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, встановлено пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповнення (далі – Перелік № 224)
Головним критерієм для застосування вищезазначеної пільги з оподаткування податком на додану вартість – є включення товару до Переліку № 224.
Постановами Кабінету Міністрів України від 27 січня 2021 року № 54 "Про внесення змін до переліків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 р. № 224 і 225" (далі – Постанова № 54) та постановою Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2021 року № 336 (далі – Постанова № 336)внесено зміни до Переліку № 224, якими уточнено окремі вимоги до засобів індивідуального захисту.
Так,змінено назву товарних позицій"Медична маска**, респіратор FFP2 або FFP3, маски, неоснащені змінними фільтрами", "Халат ізоляційний медичний одноразовий***", "Костюм біологічного захисту/комбінезон***".
Виноски "*", "**","***" викладено в новій редакції:
"* Підрозділ зазначається для звільнення від оподаткування податком на додану вартість лише для операцій з постачання на митній території України";
"** До позиції "медична маска" додається документ про відповідність ДСТУ EN 14683:2014 та/або EN 14683:2005.",
"*** До зазначеної позиції товарів додається документ про відповідність ДСТУ EN 14126:2008 та/або EN 14126:2003."
До розділу "Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Переліку № 224, зокрема включено засоби індивідуального захисту*:
рукавички медичні стерильні або нестерильні (код згідно з УКТ ЗЕД 3926 20 00 00,4015);
рукавички нітрилові(код згідно з УКТ ЗЕД 4015);
рукавички латексні неопудрені(код згідно з УКТ ЗЕД 4015);
кольчужні (кевларові) рукавички (рукавички підвищеного ризику)(код згідно з УКТ ЗЕД 6116).
Порядок визначення суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) та строки проведення розрахунків, регламентовано статтею 200 ПКУ.
Відповідно до пункту 200.1 статті 200 ПКУ сума ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з пунктом 200.4 статті 200 ПКУ при від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 ПКУ, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001ПКУ на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001ПКУ на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету,
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.7 статті 200 ПКУ визначено, щоплатникподатку, якиймає право на отримання бюджетного відшкодування та прийня рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до підпункту 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 ПКУ формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (далі – Реєстр) здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Поверненняузгодженихсум бюджетного відшкодуванняздійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговостівнесення до Реєстру (підпункт 200.7.2 пункту 200.7 статті 200 ПКУ).
Пунктом 200.8 статті 200 ПКУ передбачено, що до податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій.
Щодо питання1
Зважаючи на те, що основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість є відповідність товарів назвам товарів (медичного виробу), які зазначено у Переліку № 224, то у разі, якщо вказані у зверненні товари, а саме захисні діагностичні (оглядові) рукавички, відповідає назвам товарів, зазначених у Переліку № 224, то операції з постачання їх на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ (за умови дотримання також інших вимог, визначених у Кодексі і у примітках до Переліку № 224).
Щодо питання 2
У разі подання платником податку, відповідному контролюючому органу податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, така податкова декларація підлягає камеральній перевірці, що проводиться протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання), а якщо такі документи були надані пізніше, – за днем їх фактичного подання, а у випадках, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 тапунктом 200.11 статті 200 ПКУ – документальній перевірці, що проводиться протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку – за днем її фактичного подання.
Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки.
На підставі даних Реєстру після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п’яти операційних днів.
У разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУіндивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |