Державна податкова служба України розглянула лист щодо питань визнання операцій контрольованими та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відповідно до інформації, наданої платником,товариство має дочірні підприємства вРеспубліці Польща та Угорщині із 100%частками володіння.Річний дохід товариства (від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку), перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за 2020 рік,обсяг фінансових операцій з дочірніми компаніями -нерезидентами становлять більше 10 мільйонів гривень.
При цьому,фінансові інвестиції в дочірні компаніїобліковується в бухгалтерському обліку резидента України шляхом збільшення або зменшення балансової вартості фінансових інвестицій товариства за методом участі в капіталі.
У заявника виникло питання щодо визнання операцій з коригування фінансового результату до оподаткування відповідно до норм підпунктів 140.4.3 та 140.5.3 ст. 140 Кодексу контрольованими.
Згідно із п.п. 140.4.3 п. 140.4 ст. 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшуєтьсяна суму нарахованих доходів від участі в капіталі нерезидентів (у тому числі контрольованих іноземних компаній) та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від такого нерезидента, за умови, що доля участі в капіталі нерезидента становить щонайменше 10 відсотків протягом календарного року та такий нерезидент не входить до переліку держав (територій), визначених відповідно до п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 цього Кодексу (крім держав (територій), з якими є чинні міжнародні договори України про уникнення подвійного оподаткування доходів).
Підпунктом 140.5.3 п. 140.5 ст. 140 Кодексу встановлено, щофінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації.
Відповідно до п.п.«г»п.п. 39.2.1.4. п.п. 39.2.1 п. 39.2. ст. 39 Кодексу господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема, фінансові операції, включаючи лізинг, участь в інвестиціях, кредитах, комісії за гарантію тощо.
Згідно із п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує
10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Оскільки визначальною умовою для визнання операцій контрольованими є вплив таких операцій на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, то прибуток (збиток) підприємств-резидентів Республіки Польщі та Угорщини, який відображається в балансі резидента України як збільшення (зменшення) балансової вартості фінансових інвестиційтовариства на дату балансу за методом участі в капіталі, має вплив на фінансовий результат до оподаткування та на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків.
Отже, якщо вищезазначені господарські операції здійснюються між пов’язаними особами, одна з яких є нерезидентом, то з урахуванням вимог п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу такі господарські операції підпадають під визначення контрольованих.
Таким чином, господарські операції (фінансові операції, в тому числі у вигляді участі у фінансових інвестиціях), які здійснюються з пов’язаними особами-нерезидентами,впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків тає контрольованими операціями відповідно до п.п. «а»п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу. Такі операції відображаються у Звіті про контрольовані операції.
При цьому, коригування фінансового результату до оподаткування у зв’язку із застосуванням норм пунктів 140.4.3, 140.5.3 Кодексу не є операцією з контрагентом, а є розрахунковою величиною, і тому для цілей застосування трансфертного ціноутворення не вважається окремою господарською операцією і не враховується для обчислення обсягу господарських операцій платника податків з кожним контрагентом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |