Державна податкова служба України розглянула зверненнящодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм ст. 39 «Трансфертне ціноутворення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись ст. 52 Кодексу,в межах своїх повноважень повідомляє наступне.
У зверненні зазначено, що Підприємство (Україна) та інша юридична особа (Російська Федерація) у 2020 році були пов’язаними особами у розумінні Кодексу для цілей визначення контрольованих операцій (одна і та сама фізична особа безпосередньо та опосередковано володіла корпоративними правами у кожній такій юридичній особі у розмірі 25 і більше відсотків), а тому Підприємство зобов’язано подавати звіт про контрольовані операції за 2020 рік.
Також в зверненні зазначено, що Підприємство (Україна) та інша юридична особа (Російська Федерація) не пов’язані між собою за критеріями володіння або контролю, адже не мають у власному володінні часток одна іншої, а також жодна з компаній не відповідає вимогам материнської компанії згідно критеріїв Кодексу.
Враховуючи вищезазначене у Підприємства виникають наступні питання:
Щодо запитання 1 зазначаємо наступне.
Відповідно до п. п. 14.1.1133 п. 14.1 ст. 14 Кодексу міжнародна група компаній (далі - МГК) (для цілей статті 39 Кодексу) - дві або більше юридичні особи або утворення без статусу юридичної особи, які є податковими резидентами різних країн та пов'язані між собою за критеріями володіння або контролю таким чином, що згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності (далі – МСФЗ) або іншими міжнародно визнаними стандартами фінансової звітності обов'язковою є підготовка консолідованої фінансової звітності або підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов'язковою у разі, якщо акції (корпоративні права) однієї з таких юридичних осіб перебували б в обігу на фондовій біржі.
Згідно з ст. 12 Закону України від 16.07.1999 № 996 – XVI (зі змінами та доповненнями) «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємства, що контролюють інші підприємства (материнські підприємства), крім фінансових звітів про власні господарські операції, зобов'язані складати та подавати консолідовану фінансову звітність відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Підприємства, що контролюють інші підприємства (крім підприємств, що становлять суспільний інтерес), можуть не подавати консолідованої фінансової звітності, якщо разом із контрольованими підприємствами їхні показники на дату складання річної фінансової звітності не перевищують двох із таких критеріїв:
Крім того, МСФЗ 10 «Консолідована фінансова звітність» встановлює принципи подання та підготовки консолідованої фінансової звітності, коли суб'єкт господарювання контролює одного або кількох інших суб'єктів господарювання.
Відповідно до параграфу 2 МСФЗ 10 вимагає від суб'єкта господарювання (материнського підприємства), який контролює одного або декількох інших суб'єктів господарювання (дочірні підприємства), подавати консолідовану фінансову звітність, а також:
Враховуючи наведене, згідно з п. п. 14.1.1133 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пов'язаність за критерієм володіння не є єдиним критерієм для визначення того, чи є вказанні суб'єкти міжнародною групою компаній. Зокрема, цим пунктом також визначено пов'язаність за критерієм контролю, у разі якщо згідно з МСФЗ або іншими міжнародно визнаними стандартами фінансової звітності обов'язковою є підготовка консолідованої фінансової звітності або підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов'язковою у разі, якщо акції (корпоративні права) однієї з таких юридичних осіб перебували б в обігу на фондовій біржі.
Стосовно запитання 2 зазначаємо наступне.
Згідно з п. п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Кодексу платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – Повідомлення).
Звіт про контрольовані операції та Повідомлення подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Враховуючи вищенаведене, Підприємство у разі здійснення контрольованих операцій зобов’язано подавати звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.
Щодо запитання 3 зазначаємо наступне.
Відповідно до розділу II «Порядок заповнення Повідомлення» Порядку складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2020 № 839 платники податків, які не входять до складу МГК повинні зазначити у графі 6 «Код повідомлення щодо належності до міжнародної групи компаній» код «UNC102».
У разі зазначення коду «UNC102» графа 11 «Сукупний консолідований дохід міжнародної групи компаній за фінансовий рік, що передує звітному, розрахований згідно зі стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія групи» та розділи І «Відомості щодо материнської компанії міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків», ІІ «Відомості щодо учасника міжнародної групи компаній, уповноваженого материнською компанією на подання звіту в розрізі країн» основної частини Повідомлення не заповнюється.
Разом з тим зауважуємо, що неподання або несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній відповідно до вимог статті 39 Кодексу або надання недостовірної інформації в податковій звітності тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі, визначеному у ст. 120 Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |