X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.08.2021 р. № 3015/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула лист щодо подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Відповідно до наданої інформації, заявник протягом 2020 року здійснював контрольовані операції з материнською компанією, держава реєстрації якої Греція. У 2020 році материнська компанія змінила назву.

У заявника виникло питання:

Вповідомленні про участь в міжнародній групі компаній(далі - Повідомлення) за 2020 рік яку назву материнської компанії повинен вказувати заявник: стару чи нову?

Відповідно до п.п. 14.1.1133 п. 14.1 ст. 14 Кодексу міжнародна група компаній (для цілей ст. 39 Кодексу) - дві або більше юридичні особи або утворення без статусу юридичної особи, які є податковими резидентами різних країн та пов’язані між собою за критеріями володіння або контролю таким чином, що згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності або іншими міжнародно визнаними стандартами фінансової звітності обов’язковою є підготовка консолідованої фінансової звітності або підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов’язковою у разі, якщо акції (корпоративні права) однієї з таких юридичних осіб перебували б в обігу на фондовій біржі.

Згідно з пп. 14.1.1031 п. 14.1 ст. 14 Кодексу материнська компанія міжнародної групи компаній (для цілей ст. 39 Кодексу) - юридична особа, яка входить до складу міжнародної групи компаній та одночасно відповідає таким вимогам:

безпосередньо чи опосередковано володіє корпоративними правами інших компаній (або фактично контролює такі компанії) у складі міжнародної групи і частка такого володіння є достатньою для включення фінансової звітності інших компаній у складі міжнародної групи до консолідованої фінансової звітності такої юридичної особи;

фінансова звітність такої юридичної особи не підлягає включенню до консолідованої звітності жодної іншої юридичної особи у складі міжнародної групи згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності.

Правові основи трансфертного ціноутворення встановлено розділом І та підрозділом розділу ХХ Кодексу.

Відповідно до п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Кодексу платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та Повідомлення.

При цьому, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, відповідно до п.п. 39.4.2.2п. 39.4 ст. 39 Кодексу, має містити, зокрема, таку інформацію:

а) дані щодо материнської компанії міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків, зокрема, назву, державу (територію) резидентства, адресу реєстрації, реєстраційний номер (номери), присвоєні материнській компанії в державі (на території) її реєстрації, код (коди) материнської компанії як платника податків у державі (на території) її реєстрації;

б) дані щодо юридичної особи, яка є уповноваженим учасником міжнародної групи компаній на подання звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків (у разі наявності такої юридичної особи), зокрема, її назву, державу (територію) податкового резидентства, адресу реєстрації, реєстраційний номер (номери), присвоєні уповноваженій особі в державі (на території) її реєстрації, код (коди) як платника податків у державі (на території) її реєстрації, або інформацію про те, що група не зобов’язана подавати звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній відповідно до законодавства інших країн;

в) дату, яка є останнім днем фінансового року, за який готується консолідована фінансова звітність міжнародної групи компаній, а у разі, якщо така звітність не готується, - дату закінчення фінансового року відповідно до внутрішніх положень материнської компанії міжнародної групи компаній;

г) інформацію щодо розміру сукупного консолідованого доходу міжнародної групи за фінансовий рік, що передує звітному, розрахованого згідно зі стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія групи.

Згідно з п. 53 підрозділу 10 розділу XX Кодексу норми пункту 39.4 ст. 39 Кодексу щодо подання платниками податків Повідомлення вперше застосовуються у 2021 році за 2020 рік.

Форма та порядок складання Повідомлення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

НаказомМіністерства фінансів України від 31.12.2020 № 839 затверджено форму та Порядок складання Повідомлення (далі – Порядок).

Відповідно до п.п. «б» п. 7 розділу І Порядку інформація щодо материнської компанії міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків, зазначається в розділі I Повідомлення.

При цьому, назваматеринської компанії українською мовою вказується у графі 16.1, код держави (території) вказується у графі 16.2 (п. 20 розділу ІІ Порядку).

Податковий ідентифікаційний номер, який використовується податковими органами держави (території) податкового резидентства материнської компанії міжнародної групи компанійзазначається у графі 17.1. Якщо материнська компанія має ІПН (TIN), який використовується податковими органами в державі (території) її податкового резидентства, такий номер надається в обов’язковому порядку (п. 21розділу ІІ Порядку).

Інформація про будь-які інші ідентифікаційні номери материнської компанії відображається у графі 18.1 (п. 22 розділу ІІ Порядку).

Відповідно до пунктів 5, 6 розділу І Порядку Повідомлення формується із застосуванням схеми даних за правилами eXtensibleMarkupLanguage (XML). XML - схема Повідомлення із відповідним описом структури файлу та всіх його структурних елементів і атрибутів (їх найменування, формату, типу даних тощо), оприлюднюються на офіційному вебпорталі Державної податкової служби України.

Кожна графа у формі Повідомлення відповідає певному елементу XML - схеми Повідомлення. XML - схема Повідомлення також має містити опис елементів, призначених для заповнення технічної інформації, необхідної для його автоматичного прийняття, перевірки повноти заповнення, ідентифікації змін та коригувань до окремих елементів Повідомлення.

Оскільки перевірка повноти заповнення та ідентифікація даних Повідомлення будуть здійснюватися автоматично, то дані материнської компанії, що зазначаються у вказаних графах, повинні бутидіючимина дату складання такого Повідомлення.

При цьому, п. 15 розділу ІІ Порядку зазначено, щографа 12 «Примітка до уваги контролюючого органу (українською мовою)» призначена для введення у текстовому форматі у довільній формі українською мовою приміток та попереджень з питань, що потребують уваги контролюючого органу, пов’язаних із інформацією, що наводиться у Повідомленні.

Таким чином, у разі зміни назви та реєстраційних даних материнської компанії міжнародної групи компаній, учасник такої міжнародної групи компаній при наданні Повідомлення повинен вказувати дані материнської компанії, які є дійсними на дату складання такого повідомлення, одночасно  вказуючи в графі 12 Повідомлення попередню назву та реєстраційні дані такої материнської компанії.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).