Державна податкова служба України розглянула лист з питань виникнення податкових наслідків з податку на прибуток підприємств у разі проведення процедури реорганізації шляхом приєднання та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відповідно до наданої інформації, підприємство планує приєднати до себе товариство, яке ліквідується. Підприємства є пов’язаними особами в розумінні Кодексу більше ніж вісімнадцять послідовних місяців станом на дату звернення. Обидва підприємства мали одного засновника – юридичну особу, із частками володіння 100% та 84,95% відповідно. Товариство, за даними податкової декларації з податку на прибуток підприємств за період його діяльності у 2020 році, має від’ємне значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток та від’ємне значення суми власного капіталу.
Виникає питання: чи має право заявник у разі злиття врахувати накопичене від’ємне значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток товариства, приймаючи до уваги, що таке від’ємне значення об’єкта оподаткування знаходиться в межах абсолютного значення від’ємної суми власного капіталу товариства?
Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення визначений ст. 107 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
Відповідно до частини першої ст. 104 ЦКУ юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (частина п’ята ст. 104 ЦКУ).
Відповідно до ст.108 ЦКУреорганізація шляхом перетворення юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. При цьому до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов’язки попередньої юридичної особи.
Порядок приєднання товариств з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) регламентується Законом України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (зі змінами та доповненнями) (далі – Закон № 2275), відповідно до частини першої ст. 50 якого приєднанням є припинення одного або декількох товариств з переданням ним (ними) згідно з передавальним актом усього свого майна, всіх прав та обов’язків іншому господарському товариству - правонаступнику.
Рішення про приєднання в ТОВ приймається загальними зборами учасників (п. 13 частини другої ст. 30 Закону № 2275).
Об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств правонаступника визначається ним на підставі даних бухгалтерського обліку у порядку, встановленому підпунктом 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу.
При цьому, відповідно до п.п. 140.4.5 п. 140.4 ст. 140 Кодексу при проведенні реорганізації платником податку - правонаступником зменшується фінансовий результат до оподаткування на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку, що реорганізується шляхом:
приєднання, злиття, перетворення у періоді затвердження передавального акта;
поділу, виділу у періоді затвердження розподільчого балансу пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом.
При проведенні реорганізації від’ємне значення об’єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, що обліковувалося у платника податку, що припиняється, на дату затвердження передавального акта або розподільчого балансу, зменшує фінансовий результат до оподаткування платника податку -правонаступника в сумі, що не перевищує суму власного капіталу платника податку, що припиняється, станом на кінець попереднього податкового (звітного) року та за умови, що платник податку, що припиняється, та платник податку - правонаступник були пов’язаними особами більше ніж вісімнадцять послідовних місяців до дати завершення приєднання (злиття).
З урахуванням зазначеного вище, оскільки сума власного капіталу платника податку, що припиняється, станом на кінець попереднього податкового (звітного) року має від’ємне значення, тобто власний капітал підприємства відсутній, а нормами Кодексу передбачено зменшення фінансового результату до оподаткування підприємством-правонаступником на суму, що не перевищує суму власного капіталу, то у підприємства-правонаступника відсутня можливість зменшення фінансового результату до оподаткування на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку, що реорганізується.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |