Головне управління ДПС в Одеській області, в порядку ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ (із змінами та доповненнями) (далі – Кодекс), розглянуло в межах своєї компетенції Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації.
Відповідно до тексту запиту, Товариство займається спеціалізованою медичною практикою із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та з метою зручності оплати медичних послуг, має намір отримувати платежі за допомогою банківських дистанційних систем на карту «ключ до рахунку».
Товариство звертається з проханням надати роз’яснення щодо правових засад застосування РРО.
Правові засади застосування РРО та/або програмні РРО (далі - ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України
від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265). Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до преамбули цього Закону, встановлення норм щодо незастосування РРО та/або ПРРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.
Статтею 3 Закону №265 передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок
Відповідно до визначень, наведених у статті 2 Закону № 265, розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Законодавство України ототожнює готівкові розрахункові операції з розрахунковими операціями, здійсненими за допомогою POS-терміналів та платіжних сервісів, що використовують реквізити платіжних карток банківських установ в мережі Інтернет, які проводяться суб'єктами господарювання всіх форм власності, у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Застосування РРО залежить не від форми розрахункових операцій, а від способу їх здійснення. Наприклад, у разі здійснення розрахунків шляхом внесення готівки через касу банку, РРО може не застосовуватись.
Операції здійсненні за допомогою платіжних сервісів, що призначені для спрощення проведення розрахунків між фізичними особами, юридичними особами та/або фізичними особами – підприємцями в мережі Інтернет, за допомогою реквізитів банківських платіжних карток, у випадку його застосування Вами, як запропонованого споживачам способу оплати послуг, підпадають під визначення розрахункової операції у розумінні Закону №265.
Зобов’язання сформувати та видати (направити електрону копію) фіскальний чек споживачу, як відповідний розрахунковий документ, виникає в момент отримання коштів (виписки про рух коштів на рахунку), як оплати за послугу, та може бути виконане до моменту безпосереднього надання такої послуги, але не пізніше цього.
У випадках отримання оплати за медичні послуги в позаробочий час (вихідні та/чи святкові дні), РРО та/або ПРРО слід застосовувати не пізніше наступного робочого дня саме суб’єкта господарювання, під час опрацювання ним виписки про рух коштів на рахунку, як інформації про розрахункові операції здійсненні дистанційно, з дотриманням хронології здійснення таких операцій.
Пунктом 14 статті 9 Закону №265 визначено, що РРО та/або ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.
Звертаємо увагу, що дія пункту 14 статті 9 Закону №265 розповсюджується на суб’єктів господарювання, які надають виключно послуги та здійснюють розрахунки виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів (далі – платіжні сервіси).
Враховуючи викладене та, як відповідь на питання повідомляємо.
Не зважаючи на наявність пільги, передбаченої пунктом 14 статті 9
Закону №265, у разі приймання оплати за послуги в готівковій формі, за допомогою POS-терміналів банківських установ та платіжних сервісів одночасно, РРО та/або ПРРО має застосовуватись відносно всіх зазначених розрахункових операцій зі створенням та видачею відповідного розрахункового документа (чек РРО та/або ПРРО), в якому має бути зазначена відповідна форма оплати, а пільга передбачена для отримання оплат виключно за допомогою платіжних сервісів у такому випадку не може бути використана.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |