X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.08.2021 р. № 3194/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України, відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула запит Підприємства стосовно надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє таке.

У зверненні Підприємство, зокрема, зазначає, що має намір здійснювати оптову торгівлю пальним без визначеного місця такої торгівлі та отримувати ліцензію.

З врахуванням викладеного Підприємство запитує та просить у відповідях  зазначити якими нормами чинного законодавства це передбачено:

1. Яким строком ліцензіат повинен керуватись при здійсненні щорічної оплати за ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності у ліцензіата місць оптової торгівлі  (далі – Ліцензія)?

2. З якого періоду вважається, що строк щорічної оплати за Ліцензію прострочено з боку ліцензіата?

3. Протягом якого спливу строку орган ліцензування має право або обов'язок призупинити дію Ліцензії при несплаті ліцензіатом щорічної оплати за Ліцензію?

4. Чи зобов'язаний орган ліцензування, який, видав Ліцензію направляти ліцензіату розпорядження про призупинення дії ліцензії та протягом якого часу?

5. Чи має право орган ліцензування підмінювати розпорядження про призупинення дії ліцензії повідомленням про прийняте розпорядження про призупинення дії ліцензії або іншим супровідним документом?

6. Чи має право орган ліцензування приймати розпорядження про призупинення дії Ліцензії у строк її дії (коли строк навіть річний протягом якого вже була попередньо проведена щорічна оплата - ще не сплив)?

7. Протягом якого часу ліцензіат зобов'язаний направити орган ліцензування оригінал платіжного доручення про оплату за Ліцензію, оригінал ліцензії для здійснення відмітки про таку оплату та заяву?

8. Протягом якого часу орган ліцензування зобов'язаний проставити відмітку на зворотному боці ліцензії про щорічну оплату за ліцензію і яким чином дана ліцензія із такою відміткою передається ліцензіату?

До зазначених запитань.

Порядок ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі пальним і зберігання пального регулюється Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон № 481).

Оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії (ч. 1 ст. 15 Закону № 481).

Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва (ч. 8 ст. 15 Закону № 481).

Ліцензія видається за заявою суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (ч. 33 ст. 15 Закону № 481).

Відповідно до частини п'ятдесятої статті 15 Закону № 481 дія ліцензії призупиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію на підставі письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, на термін до сплати заборгованості.

Згідно із абз. 23 ст. 1 Закону № 481 призупинення ліцензії – тимчасове позбавлення суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження зазначеної в ліцензії діяльності у разі несплати чергового платежу за ліцензію.

Дія ліцензії вважається призупиненою з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) відповідного письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, а її дія поновлюється з моменту зарахування відповідного чергового платежу за ліцензію до бюджету.

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.

Статтею 16 Закону № 481 передбачено, контроль за сплатою річної плати за ліцензії здійснюється органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України видавати ліцензії, зокрема, на оптову торгівлю пальним. Для здійснення контролю суб’єкт господарювання (у тому числі іноземний суб’єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) подає зазначеному органу копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату.

Суб’єкту господарювання для внесення відмітки на ліцензії щодо продовження її дії необхідно звернутись до органу ліцензування із зверненням, до якого додати оригінал ліцензії та копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату.

Отже, оскільки під час здійснення господарської діяльності суб’єктом господарювання самостійно визначається вид діяльності, який ліцензується, зокрема початок, припинення, продовження, та відповідно орган ліцензування вчиняє дії з видачі, припинення, анулювання, продовження ліцензії, тому  при подачі копії платіжного доручення з відміткою банку про сплату до контролюючого органу, у відповідному  зверненні суб’єкт господарювання повідомляє про призначення платежу (зарахування чергового платежу за ліцензії на відповідний вид діяльності).

Орган, який видав ліцензію не уповноважений призупиняти та анульовувати ліцензію, з підстав відсутності відмітки про  сплату чергового платежу на оригіналі ліцензії за наявності поданого Підприємством платіжного доручення відповідно до вимог ст. 16 Закону України № 481 з відміткою банку про сплату за ліцензію.

Згідно із ст. 251 Цивільного кодексу України 16 січня 2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями (далі – ЦКУ) строком є певний період у часі, зі спливом якого пов’язана дія чи подія, яка має юридичне значення, а є певний момент у часі, з настанням якого пов’язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Статтею 252 ЦКУ визначено, що строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Відповідно ст. 254 ЦКУ строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку.

Виходячи із вищевикладеного, суб’єкт господарювання (у тому числі іноземний суб’єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право здійснювати торгівлю до дати зазначеній в ліцензії, при цьому останнім днем торгівлі буде дата, що передує даті, зазначеній в такій ліцензії.

Поряд з цим інформуємо, що відповідно до пункту 52-8 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.