Державна податкова служба України розглянула Ваше звернення від …про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Згідно із запитом,фізична особа – підприємець є платником єдиного податку третьої групи та одночасно єсамозайнятою особою адвокатом, який здійснює незалежну професійну діяльність, і планує, саме як адвокат, продавати в мережі Інтернет інформаційні матеріали (електронні книги, електронні посібники тощо).
Відповідно до тексту звернення розрахунок за придбання таких інформаційних матеріалів буде здійснюватися за допомогою LiqPay.
1. Чи необхідно такій особі при продажу інформаційних матеріалів в мережі Інтернет, з можливістю завантаження покупцем такого інформаційного продукту, використовувати РРО?
2. Чи має значення наявність/відсутність у фізичної особи – підприємця в реєстраційних даних КВЕД 47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет», якщо продаж інформаційних матеріалів в мережі Інтернет, та отриманняоплати за них (отримання доходу від такої діяльності), здійснюватиметься саме на банківський рахунок адвоката, а не фізичної особи - підприємця?
Відповідь на питання 1.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються Законом України від 05 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі –
Закон № 5076), відповідно до п. 1 ст. 1 якого адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом;
адвокатська діяльність – незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Частиною 3 ст. 4 Закону № 5076 встановлено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону № 5076 адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.
Відповідно до п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність – участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Виходячи з викладеного, фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може бути підприємцем у межах такої адвокатської діяльності, а адвокатська діяльність не передбачає провадження діяльності у сфері роздрібної торгівлі.
Разом з тим, згідно з нормами Кодексу та Закону № 5076 для фізичної особи, яка провадить адвокатську діяльність, не передбачено обмежень щодо одночасного здійснення підприємницької, яка є сумісною з адвокатською діяльністю, у разі реєстрації такої особи підприємцем.
Відповідно до п.п. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 Кодексу продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Дохід, отриманий від продажу товарів не має відношення до поняття гонорар, та порядку його обчислення у розумінні Закону № 5076.
Водночас, відповідно до п. 65.9 ст. 65 Кодексу, якщо фізична особа зареєстрована, як підприємець, та провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих органах, як фізична особа – підприємець, з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
При цьому, фізична особа – підприємець, яка є адвокатом, має виконувати вимоги чинного законодавства, які регулюють таку діяльність, та вести єдиний податковий облік та сплату податків саме, як фізична особа – підприємець та здійснювати зареєстровані в установленому порядку види діяльності, але вже в статусі суб’єкта господарювання, що надає юридичні послуги.
Таким чином, якщо фізична особа окрім того, що є адвокатом, також зареєстрована, як фізична особа – підприємець, вона може здійснювати види діяльності, які передбачені для ведення фізичними особами – підприємцями, не забороненої адвокатам, однією з яких є торгівля в мережі Інтернет.
Правові засади застосування РРО/програмних РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі –
Закон № 265), дія якого поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення вимог щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.
Згідно з ст. 2 Закону № 265 розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до п. 61 підрозділу 10 Перехідних положень Кодексу РРО та/або програмні РРО застосовуються платниками єдиного податку другої-четвертої груп (фізичними особами – підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року перевищив обсяг доходу, встановлений законом з метою подальшої фіскалізації розрахункових операцій, незалежно від обраного виду діяльності, та тими, які здійснюють:
реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Таким чином Ви, не як адвокат, а як суб’єкт господарювання, збираєтесь приймати оплату від споживачів(покупців) за допомогою платіжного сервісу LiqPay,і такі операції є розрахунковими у розумінні Закону № 265. У випадку перевищення граничного обсягу доходу та/або здійснення видів діяльності, визначених Кодексом, для цілей застосування РРО, ви будете зобов’язаний застосовувати РРО/ програмний РРО та забезпечувати надання (надсилання) розрахункового документа встановленої форми та змісту покупцям (споживачам), не залежно від наявності чи відсутності того чи іншого КВЕД.
Відповідь на питання 2.
Щодо наявності/відсутності у фізичної особи – підприємця платника єдиного податку зареєстрованого КВЕД 47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет»зазначаємо.
Наявність у фізичної особи – підприємця того чи іншого КВЕДу є недостатнім критерієм для встановлення фактичних обставин ведення підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 1 Національного класифікатора України «Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010», затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457, КВЕД – це статистичний інструмент для впорядкування економічної інформації.
Діяльність фізичної особи – підприємця платника єдиного податку має відповідати видам діяльності, які були венесені нею до реєстру платників єдиного податку.
Фізична особа – підприємець платник єдиного податку має право здійснювати лише ту господарську діяльність, яка належним чином зареєстрована у Єдиному державному реєстрі та зазначена в реєстрі платників єдиного податку.
Фактичне здійснення діяльності без реєстрації в Єдиному державному реєстрі відповідного їй КВЕДу та внесення відповідних змін у реєстр платників єдиного податку, може призвести до зміни системи оподаткування та нарахування інших податків та зборів, для фізичної особи – підприємця, який отримав дохід від незареєстрованої діяльності.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |