X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.08.2021 р. № 3199/ІПК/99-00-07-05-01-06

Державна податкова служба України розглянула звернення ТОВ «…» від …про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Згідно зі зверненням, товариство здійснює реалізацію товарів та послуг із застосуванням РРО(у цілодобовому режимі).

Чи не буде порушенням вимог чинного законодавства оприбуткування готівки і створення фіскальних звітних чеків за підсумками зміни роботи РРО, яка починаєтьсяо 22-00, а закінчується о21-59 наступної доби?

Правові засади застосування РРО та/або програмних РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі –
Закон № 265), дія якого поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та безготівковій формі.

Встановлення вимог щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону № 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані щоденно створювати у паперовій та/або електронній формі РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) або програмними РРО фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.

Фіскальний звітний чек – документ встановленої форми, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний фіскальний звітний чек) РРО або програмним РРО, що містить дані денного звіту, під час створення якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься відповідно до фіскальної пам'яті РРО або фіскального сервера контролюючого органу (ст. 2 Закону № 265).

Пунктом 17 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій та вимог щодо забезпечення виконання фіскальних функцій програмними реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України
від 18 лютого 2002 року № 199 (далі – Вимоги № 199) визначено які дані повинен міститичек Z-звіту (фіскальний звітний чек) та що всі підсумки та суми обчислюються за зміну.

Згідно з п. 1 приміток додатку до Вимог № 199 підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години.

Відповідно до п. 4 розділу ІІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за № 918/29048, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі зобов’язаніу кінці робочого дня (зміни) створювати у паперовій та/або електронній формі (крім автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.

Згідно з п.п. 18 п. 3 розділу І Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 27 грудня 2017 року № 148 (далі –
Положення № 148), оприбуткування готівки - проведення суб'єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі/ книзі обліку доходів і витрат/ фіскальному звітному чеку/ електронному фіскальному звітному чеку/ розрахунковій квитанції.

Порядок оприбуткування готівки в касах підприємств, а також їх відокремлених підрозділах,що ведуть або не ведуть касову книгу, визначається п. 11 розділу ІІ Положення № 148.

Враховуючи викладене,чинним законодавством не заборонено розпочинати робочу зміну на місці проведення розрахункових операцій ввечері одного дня, яка закінчиться ввечерінаступногокалендарного дня. При цьому, в кінці робочої зміни та до початку наступноїнеобхідно створити фіскальний звітний чек РРО (щоденний Z-звіт).

Отже, у разі початку на господарській одиниці суб’єкта господарювання робочої зміни о 22-00 та відповідно закінченні її до 21-59 наступної доби,створення та друкування фіскального звітного чека РРО протягом 24 годин від моменту початку такої зміни не буде порушенням вимог чинного законодавства.

Слід зазначити, що згідно з п. 12 Положення № 148 установа/підприємство на підставі цього Положення зобов'язане розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі установи/підприємства, у якому максимально врахувати особливості роботи як установи/підприємства, так і його відокремлених підрозділів [внутрішній трудовий розпорядок, режим роботи, графіки змінності, порядок та особливості здавання готівкової виручки (готівки) до банку]. Для відокремлених підрозділів установи/підприємства порядок оприбуткування готівки в касі встановлюється та доводиться внутрішніми документами установи/підприємства. Розроблений порядок повинен відповідати вимогам цього Положення та не суперечити законодавству України.

Установа/підприємство відповідно до вимог цього Положення зобов'язана(е) визначити та затвердити внутрішнім документом місце та спосіб зберігання відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) у електронній формі, формат їх зберігання, який має забезпечувати візуальний перегляд щоденних Z-звітів представниками центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, а також відповідальну за зберігання цих чеків особу.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації, і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.