Головне управління ДПС у Львівській області за результатами розгляду запиту на отримання індивідуальної податкової консультації щодо застосування реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО) при прийманні оплати за товар з допомогою платіжного застосунку Portmone, та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями, повідомляє наступне.
ТОВ «Йозера (далі – Товариство) знаходиться на загальній системі оподаткування, є платником податку на додану вартість, має зареєстрований програмний реєстратор розрахункових операцій (далі – ПРРО) та здійснює діяльність у сфері торгівлі.
Відповідно до тексту запиту, Товариство здійснює оптову реалізацію кормів для домашніх тварин, в тому числі через Інтернет – магазин, покупцям (кінцевим споживачам).
Товариство у запиті зазначає, що уклало Договір еквайрингу з
ТОВ «Фінансова компанія МБК» (далі – платіжний сервіс) для можливості здійснення покупцями грошового переказу онлайн за товар при оформленні замовлення на сайті Інтернет – магазину платіжною банківською картою.
Товариство звертається з проханням надати роз’яснення щодо правових засад застосування РРО та/або ПРРО при здійснені розрахункових операцій з використанням платіжного сервісу та доставки товарів за допомогою служби доставки, в контексті звернення «Нова Пошта» (далі – кур’єр).
Правові засади РРО та/або ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року
№ 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265). Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до преамбули цього Закону, встановлення норм щодо незастосування РРО та/або ПРРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.
Статтею 3 Закону № 265 передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок
Відповідно до визначень, наведених у статті 2 Закону № 265, розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Законодавство України ототожнює готівкові розрахункові операції з розрахунковими операціями, здійсненими за допомогою POS-терміналів та платіжних сервісів, що використовують реквізити платіжних карток банківських установ в мережі інтернет, які проводяться суб'єктами господарювання всіх форм власності, у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Застосування РРО залежить не від форми розрахункових операцій, а від способу їх здійснення. Наприклад, у разі здійснення розрахунків шляхом внесення готівки через касу банку, РРО може не застосовуватись.
Платіжні сервіси призначені для спрощення проведення розрахунків між фізичними особами, юридичними особами та/або фізичними особами-підприємцями в мережі Інтернет за допомогою персональних комп’ютерів та/або інших мобільних пристроїв, та з використанням реквізитів банківських платіжних карток. За своїм змістом вони є системами для надання послуг з еквайрингу у дистанційному режимі.
Таким чином, продаж товарів на умовах повної передоплати із застосуванням платіжних сервісів відбувається у три етапи: 1) операція з приймання платіжним сервісом коштів від покупця, про що формується відповідне електроне повідомлення про приймання коштів; 2) операція безготівкового переказу платіжним сервісом коштів, прийнятих від покупця, на банківський рахунок продавця; 3) передачу товару покупцю.
З технічної точки зору між продавцем і фінансовою установою, якій належить платіжний сервіс, відбувається саме операція з безготівкового переказу коштів, разом з тим, суб’єктами (учасниками) безпосередньо операції купівлі-продажу товару є продавець, який здійснює продаж товарів, і отримувач такого товару (покупець), який здійснює грошовий розрахунок за цей товар у дистанційному режимі, за допомогою платіжного сервісу.
При цьому, факт виконання договору купівлі-продажу товару обумовлений саме отриманням товару покупцем, а тому, продавець зобов’язаний забезпечити отримання покупцем розрахункового документа, який підтверджує факт оплати покупцем товару. Відповідно, така операція має ознаки розрахункової, в розумінні Закону № 265, а застосування РРО та/або ПРРО при її проведенні є обов’язковим.
На правильність цього висновку вказує і юридична модель здійснення платежу за електронним договором, з оплатою через використання електронних платіжних сервісів, яка передбачає використання для розрахунку готівки або банківської платіжної карти в дистанційному режимі. Положення Закону № 265 прямо визначають необхідність оформлення відповідного розрахункового документа, у разі отримання готівки або застосування банківської платіжної карти, при здійсненні такої розрахункової операції, хоча її характер і є безготівковий.
Оскільки, в розумінні Закону № 265 та статті 664 Цивільного кодексу України, момент виконання продавцем обов’язку передати покупцеві товар, у разі укладання електронного договору із умовами доставки товару покупцеві через перевізника або організацію зв’язку (далі – кур’єр) співпадає з моментом здачі товару такому перевізникові чи організації зв’язку, а визначення місця проведення розрахунків, в розумінні Закону № 265, визначається і як місце, де безпосередньо здійснюється розрахунок, так, і як місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів із застосуванням платіжних карток, то у такому випадку місцем проведення розрахунків виступає або місце отримання продавцем коштів за товар, або місце передачі продавцем товару перевізникові чи організації зв’язку.
Доводи у зверненні про те, що продавець начебто не здійснює розрахункові операції тому, що не приймає від покупця платіжних карток та не має фізичного контакту із споживачами, то ДПС вважає їх безпідставними, оскільки, у безготівкових операціях, що відбуваються дистанційно, така обставина є поширеною, але це не змінює суті такої господарської операції, як продаж товару із проведенням розрахункової операції, в межах якої необхідно використовувати РРО та/або ПРРО.
Враховуючи викладене та, як відповідь на питання, повідомляємо.
Оплата товару здійсненна за допомогою карткового платіжного сервісу Portmone призначена для спрощення проведення розрахунків між фізичними особами, юридичними особами та/або фізичними особами – підприємцями в мережі Інтернет за допомогою реквізитів банківських платіжних карток. У випадку його застосування Вами, як запропонованого покупцям способу оплати товарів розміщеного на сайті Інтернет-магазину, в межах договорів купівлі – продажу, підпадає під визначення розрахункової операції у розумінні Закону
№ 265, та потребує застосування РРО та/або ПРРО при отриманні таких оплат, на підставі виписки про рух коштів на рахунку.
При доставці споживачу товару кур’єром, вже оплаченого із застосуванням платіжних сервісів, Ви повинені вкласти у поштове відправлення роздрукований, з використанням РРО та/або ПРРО, розрахунковий документ установленої законодавством форми і змісту, на повну суму проведеної операції із зазначенням безготівкової форми оплати, що підтверджує факт купівлі-продажу товарів.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |