X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЧЕРНІВЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.09.2021 р. № 3235/ІПК/24-13-04-02

Головне управління ДПС у Чернівецькій області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України, розглянуло Ваше звернення про надання індивідуальної податкової консультації щодо здійснення вантажних перевезень фізичними особами-підприємцями на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності, та в межах компетенції з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі, повідомляє наступне.

Як зазначено у Вашому зверненні, фізична особа-підприємець здійснює господарську діяльність з вантажних перевезень власними вантажними транспортними засобами, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування (3 група єдиного податку). Чи правомірне використання таким ФОП послуг водія, що зареєстрований фізичною особою-підприємцем та є платником єдиного податку (2 група) із зазначеним видом діяльності КВЕД-2010: Клас 49.41 «Вантажний автомобільний транспорт»?

Відповідно до ст. 42 Конституції України кожен громадянин має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Підприємці можуть без обмежень самостійно провадити будь-яку підприємницьку діяльність, не заборонену законом (ст. 43 Господарського кодексу України (далі - ГКУ).

Згідно зі ст. 42 ГКУ підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено у главі 1 розділу XIV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс).

Відповідно до п. 291.2. ст. 291 Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Законом України від 01 грудня 2020 р. №1017-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» з 01.01.2021 р. внесено зміни, зокрема, до п. 291.4 ст. 291 Кодексу щодо визначення річного обсягу доходу.

Так, згідно з п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до другої групи, належать фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

До платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу).

Підпунктами 291.5.1 – 291.5.4, 291.5.7 та 291.5.8 п. 291.5 ст. 291 Кодексу визначено категорії суб’єктів господарювання (зокрема ФОП), які не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп.

Відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 р. №457 (далі - КВЕД ДК 009:2010), фізична особа при здійсненні державної реєстрації фізичної особи-підприємця за власним бажанням обирає вид діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності.

Під час вибору виду діяльності, додатково використовуються нормативно-правові акти Держспоживстандарту України та Держкомстату України, зокрема наказ Державного комітету статистики України від 23.12.2011 р. №396 «Про затвердження Методологічних основ та пояснень до позицій Класифікації видів економічної діяльності» (далі – Наказ №396).

Відповідно до Наказу №396 клас 49.41 «Вантажний автомобільний транспорт» включає усі види перевезень вантажним автомобільним транспортом: перевезення лісоматеріалів; перевезення великогабаритних вантажів; рефрижераторні перевезення; перевезення великовагових вантажів; перевезення непакованих вантажів (навалом або наливом), включаючи перевезення автоцистернами, у т. ч. збирання молока на фермах; перевезення автомобілів; перевезення відходів і брухту без діяльності щодо їх збирання або утилізації.

Цей клас також включає:

— оренду вантажних автомобілів з водієм

— вантажні перевезення транспортними засобами з використанням людської або тваринної сили

— надання послуг водія без власного вантажного автотранспортного засобу.

Враховуючи вищенаведене, фізична особа-підприємець, яка здійснює вантажні перевезення та перебуває на 3 групі єдиного податку може використовувати послуги водіїв без власного вантажного транспортного засобу, які зареєстровані ФОП-платниками єдиного податку 2 групи та здійснюють господарську діяльність згідно КВЕД ДК 009:2010 клас 49.41.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.