Державна податкова служба України розглянула звернення щодо можливості застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого підпунктом 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та, керуючись статтею 52 ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, одним з видів економічної діяльності підприємства – платника ПДВ є діяльність у сфері освіти. Підприємство планує організувати дистанційні (онлайн) курси (школа) для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання та надавати послуги з довузівської підготовки, консультації для учнів понад обсяги, встановлені навчальними планами і програмами.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Статтею 5 розділу I ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПКУ.
У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.
Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регулює Закон України від 05 вересня 2017 року № 2145-VIII «Про освіту» (далі – Закон № 2145).
Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 2145 закладом освіти є юридична особа публічного чи приватного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність; освітньою діяльністю є діяльність суб'єкта освітньої діяльності, спрямована на організацію, забезпечення та реалізацію освітнього процесу у формальній та/або неформальній освіті.
Юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність (частина перша статті 22 Закону № 2145).
Дистанційна форма здобуття освіти – це індивідуалізований процес здобуття освіти, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників освітнього процесу у спеціалізованому середовищі, що функціонує на базі сучасних психолого-педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій (частина четверта статті 9 Закону № 2145).
Механізм забезпечення здобуття повної загальної середньої освіти за дистанційною формою, а також використання технологій дистанційного навчання під час організації здобуття освіти за різними формами в закладах освіти, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, визначений Положенням про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 08.09.2020 № 1115 (далі – Положення № 1115)
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Положення № 1115 технології дистанційного навчання під час організації здобуття освіти за різними формами можуть використовуватися, зокрема, для забезпечення вивчення окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів) або їх окремих тем, впровадження профільного навчання; забезпечення проведення окремих навчальних занять і консультацій, оцінювання результатів навчання учнів;
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Відповідно до підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ постачання послуг із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, у тому числі навчання аспірантів і докторантів, навчальними закладами, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також послуг з виховання та навчання дітей у будинках культури, дитячих музичних, художніх, спортивних школах і клубах, школах мистецтв та послуг з проживання учнів або студентів у гуртожитках. Перелік послуг, щодо яких застосовується звільнення від оподаткування ПДВ, визначено підпунктами «а» – «й» підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ. Зокрема, до таких послуг належать послуги з:
в) усіх видів освітньої діяльності, які постачаються закладами загальної середньої освіти I - III ступенів;
и) довузівської підготовки;
ї) надання консультацій для учнів, вихованців, студентів, курсантів понад обсяги, встановлені навчальними планами і програмами, для аспірантів, докторантів.
Відповідно до підпункту 196.1.8 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об'єктом оподаткування операції з постачання позашкільним навчальним закладом вихованцям, учням і слухачам платних послуг у сфері позашкільної освіти.
Щодо питання 1
Щодо тлумачення та доведення тотожності поняття «послуги дистанційних (онлайн) курсів (школи) з підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання» поняттям «довузівська підготовка», «надання консультацій для учнів, вихованців, студентів, курсантів понад обсяги, встановлені навчальними планами і програмами, для аспірантів, докторантів» ДПС рекомендує звернутись до Міністерства освіти і науки України, яке є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки.
Щодо питання 2
З метою застосування підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ вимога щодо наявності ліцензії стосується навчальних закладів, які надають послуги із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти, у тому числі навчання аспірантів і докторантів.
Перелік видів освітньої діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1187 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти».
Щодо питання 3
За умови виконання вимог, встановлених Законом № 2145, щодо належності платника до категорії закладів освіти за наявності відповідної ліцензії на постачання послуг, на підставі підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ підлягають звільненню від оподаткування ПДВ операції платника з переліку послуг, визначеного підпунктами «а» – «й» підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.
Водночас на підставі підпункту 196.1.8 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об'єктом оподаткування операції з постачання позашкільним навчальним закладом вихованцям, учням і слухачам платних послуг у сфері позашкільної освіти.
Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 розділу І ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |