X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.09.2021 р. № 3356/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку відображення у податковій звітності з ПДВ операції з продажу обладнання нерезиденту за межами митної території України і, керуючись статтею 52  Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платником податку укладено договір з нерезидентом про надання в оперативну оренду виробничого обладнання. З цією метою таке обладнання було вивезене за межі митної території України у митному режимі експорту. Платник податку планує продати орендарю-нерезиденту таке обладнання без його повернення (ввезення) на митну територію України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Статтею 5 ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПКУ.

У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.

Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Щодо оподаткування ПДВ та відображення у податковій звітності з ПДВ операцій платника податку з постачання товарів за межами митної території України

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема,  операції  платників  податку  з  постачання  товарів,  місце постачання

яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, у тому числі з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю (підпункт «а»); операції з вивезення товарів за межі митної території України (підпункт «г»).

Місце постачання товарів та послуг визначається відповідно до статті 186 ПКУ.

Підпунктом «а» пункту 186.1 статті 186 ПКУ встановлено, що місцем постачання товарів, зокрема, є фактичне місцезнаходження товарів на момент їх постачання.

Відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є об’єктом оподаткування відповідно до статті 196 ПКУ (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 ПКУ) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України.

Пунктом 199.1 статті  199 ПКУ передбачено, що у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (пункт 199.4 статті 199 ПКУ).

Таким чином, при здійсненні платником ПДВ операції з постачання  товарів, що були придбані (виготовлені) на митній території України з ПДВ, за межами митної території України (така операція відповідно до  пункту 185.1 статті 185 ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ), платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ.  При цьому податкові зобов’язання з ПДВ, передбачені пунктом 199.1 статті 199 ПКУ, не нараховуються.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість  затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (зі змінами та доповненнями) (далі – Порядок № 21).

Згідно з підпунктом 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 у рядку 5 податкової декларації з ПДВ (далі – декларація) вказуються обсяги операцій з:

постачання товарів/послуг, які відповідно до статті 196 ПКУ включені до переліку операцій, що не є об'єктом оподаткування;

постачання послуг за межами митної території України та послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до пунктів 186.2, 186.3 статті 186 ПКУ;

постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 ПКУ, тимчасово звільнених від оподаткування відповідно до підрозділу 2 розділу XX ПКУ та звільнених відповідно до міжнародних договорів (угод) та коригування за такими операціями.

Для платників податку, які заповнюють рядок 5, та підприємств (організацій) осіб з інвалідністю обов'язковим є подання (Д5) (додаток 5).

У рядку 5.1 (з рядка 5) вказуються обсяги операцій (з урахуванням коригування), які звільнені від оподаткування (розділ V ПКУ, підрозділ 2 розділу XX ПКУ, міжнародні договори (угоди)). Коригування обсягів за такими операціями окремо відображається у рядку 5.1.1.

Додаток 5 (Д5) заповнюється в розрізі операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, операцій з постачання послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до статті 186 ПКУ.

Відповідно до підпункту 5 пункту 3 розділу V Порядку № 21 сума податкового зобов'язання, нарахована протягом звітного періоду відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ за операціями, що оподатковуються за ставками податку 20 відс., 7 відс., 14 відс., вказується у рядках 4.1, 4.2, 4.3 декларації відповідно.

Щодо операцій з вивезення товарів за межі митної території України

З метою оподаткування ПДВ до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України (далі – МКУ).

Умови застосування митного режиму експорту регламентуються Главою 15 (статті 82-84) МКУ.

Згідно зі статтею 82 МКУ експорт (остаточне вивезення) - це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов'язань щодо їх зворотного ввезення.

Статтею 84 МКУ встановлено, що товари, поміщені у митний режим експорту, втрачають статус українських товарів з моменту їх фактичного вивезення за межі митної території України. Товари, що знаходяться за межами митної території України, втрачають статус українських товарів з моменту поміщення їх у митний режим експорту.

Відповідно до пункту 195.1 статті 195 ПКУ операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються за нульовою ставкою.

Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог МКУ.

Обсяги операцій з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту, що оподатковуються за нульовою ставкою відповідно до вимог підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 ПКУ, вказуються у рядку 2.1 декларації. У рядку 2.2 декларації вказуються обсяги операцій з вивезення товарів за межі митної території України, які звільнені від оподаткування відповідно до розділу V, підрозділу 2 розділу XX ПКУ та міжнародних договорів (угод) (підпункт 3 пункту 3 розділу V Порядку № 21).

Таким чином, саме від того, в якому митному режимі здійснено вивезення товарів за межі митної території України, залежить режим оподаткування ПДВ такої операції та її відображення у податковій звітності з ПДВ.

Отже, розгляд питання щодо відображення у податковій звітності з ПДВ операції платника податку з продажу за межами митної території України виробничого обладнання, яке було попередньо вивезене за межі митної території України у митному режимі експорту (остаточне вивезення) з метою надання такого обладнання в оперативну оренду (яка передбачає  надання майна на визначений строк з наступним поверненням його власнику) потребує з’ясування правомірності застосування митного режиму експорту до такої операції. З такого питання ДПС пропонує платнику податку звернутися до Державної митної служби України (далі – ДМС) як до центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну митну політику та, відповідно до покладених на неї завдань, забезпечує та здійснює контроль за дотриманням вимог законодавства з питань державної митної справи та в межах повноважень, визначених законом, законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДМС, під час переміщення товарів через митний кордон України та після завершення операцій з митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.