X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.09.2021 р. № 3357/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку складання податкових накладних / розрахунків коригування та віднесення на їх підставі сум ПДВ до податкового кредиту і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, у 2018 році Товариством (орендатором, на той час неплатником ПДВ) отримано в оренду приміщення та, зокрема, сплачено аванс основної суми орендної плати, який вважається попередньою оплатою за останній місяць оренди. На дату отримання такого авансу орендодавцем складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі  - ЄРПН) податкову накладну на неплатника ПДВ.

У 2021 році Товариство (уже зареєстроване платником ПДВ) укладає новий договір (далі – Договір № 2) з тим самим орендодавцем на оренду більшої площі приміщень. При цьому сторони підписали акт про залік зустрічних однорідних вимог, за яким аванс, сплачений орендодавцю у 2018 році за попереднім договором оренди (далі – Договір № 1), зараховується у рахунок попередньої оплати за договором № 2 (без повернення коштів на поточний рахунок Товариства).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;884дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну  в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Пунктом 201.7 статті 201 ПКУ передбачено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 201.10 статті 201 ПКУ).

Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН (пункт 192.1 статті 192 ПКУ).

Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем) (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 ПКУ).

Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками ПДВ на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості.

Правила формування податкового кредиту визначено статтею 198 ПКУ, згідно з пунктом 198.3 якої податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи).

Відповідно до частини 2 статті 604 Цивільного кодексу України зобов’язання припиняється за домовленістю сторін про заміну первісного зобов’язання новим зобов’язанням між тими ж сторонами.

Таким чином, якщо орендодавцем – платником ПДВ на дату отримання від орендатора – неплатника ПДВ попередньої оплати за Договором № 1 були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та складено і зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну на неплатника ПДВ, та надалі за домовленістю сторін зобов’язання за Договором № 1 припиняється, а попередня  оплата за таким договором зараховується в рахунок оплати за Договором № 2 (без повернення коштів на поточний рахунок орендатора, який на дату укладення Договору № 2 вже зареєстрований як платник ПДВ), то постачальник – платник ПДВ має право скласти та зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на неплатника ПДВ на дату отримання попередньої оплати за Договором № 1. Такий розрахунок коригування складається на дату оформлення документа, на підставі якого кошти, отримані за Договором № 1, будуть зараховані в рахунок попередньої оплати вартості оренди приміщення за Договором № 2.

Одночасно на дату оформлення документа, згідно з яким сума попередньої оплати за Договором № 1 зараховується як попередня оплата за Договором № 2 («перша подія» за операцією з надання послуг оренди за Договором № 2) орендодавець зобов’язаний скласти відповідну податкову накладну на  орендатора – платника ПДВ та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. Така податкова накладна є підставою для віднесення орендатором сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту (у разі дотримання інших правил формування податкового кредиту, визначених ПКУ).

При цьому слід зазначити, що кожен конкретний випадок стосовно порядку визначення податкових зобов’язань та складання податкових накладних за операціями, що здійснюються платником податку, має розглядатися з урахуванням договірних умов і суттєвих обставин здійснення таких господарських операцій, а також усіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.