Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації із справляння орендної плати за землю, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало про укладені з ….................. міською радою (далі – Орендодавець) договори оренди земельних ділянок (далі – Договір, Ділянка) для розміщення промислових будівель підприємства, п. 47 яких передбачено набуття чинності таких Договорів після їх державної реєстрації. При цьому Товариство повідомило про державну реєстрацію Договору від 22.10.2020 без номера на Ділянку площею ….. га, яка відбувалася пізніше дати його підписання та практичного використання такої Ділянки.
Товариство просить надати роз’яснення з якої дати необхідно сплачувати орендну плату за Ділянку – з дня підписання Договору чи з дати його державної реєстрації.
Орендні відносини регулюються Земельним кодексом України (далі – Земельний кодекс), Законом України від 06 жовтня року № 161-XIV «Про оренду землі» (далі – Закон № 161), Кодексом та Договором.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності справляється відповідно до вимог ст. 288 Кодексу. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є Договір такої земельної ділянки, а платником орендної плати є орендар земельної ділянки (пп 288.1, 288.2 ст. 288 Кодексу).
Відповідно до ст. 15 Закону № 161 істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Об’єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом (ст. 17 Закону № 161).
Відповідно до п. 287.1 ст. 287 Кодексу власники землі й землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу).
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст. 126 Земельного кодексу).
Слід зазначити, що орендар земельної ділянки зобов'язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди (ст. 25 Закону № 161).
Відповідно до пп. 15 п. 196 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, зі змінами та доповненнями, на офіційному вебсайті Держгеокадастру за допомогою технологічних та програмних засобів Державного земельного кадастру оприлюднюються відомості Державного земельного кадастру, зокрема, про державну реєстрацію права оренди (суборенди) земельної ділянки.
Враховуючи викладене, Товариство є платником орендної плати з дня державної реєстрації права оренди Ділянки, якщо інше не встановлено умовами Договору.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |