X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.09.2021 р. № 3383/ІПК/99-00-21-02-03-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих нормст. 39 «Трансфертне ціноутворення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись ст. 52 Кодексу, в межах своїх повноважень повідомляє наступне.

УПідприємства виникають наступні питання:

  1. Чи належить товариство з обмеженою відповідальністю резидент України до міжнародної групи компаній, якщо воно не володіє корпоративними правами нерезидентів, а в своєму складі має трьох учасників нерезидентів, які володіють частками у такому товаристві з обмеженою відповідальністю у розмірі 28%, 28%, 33%, складають окрему фінансову звітність і жоден з них згідно статуту не має виключного права індивідуально керувати діяльністю підприємства?
  2. Якщо платник податків здійснював контрольовані операції у звітному періоді, але не належить до складу міжнародної групи компаній, то які саме графи Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній заповнюються з прочерками?

Щодо запитання 1 зазначаємо наступне.

Відповідно до п. п. 14.1.1133 п. 14.1 ст. 14 Кодексу міжнародна група компаній (для цілей статті 39 Кодексу) - дві або більше юридичні особи або утворення без   статусу   юридичної   особи,   які  є податковими резидентами різних країн та пов'язані між собою за критеріями володіння або контролю таким чином, що згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності (далі – МСФЗ) або іншими міжнародно визнаними стандартами фінансової звітності обов'язковою є підготовка консолідованої фінансової звітності або підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов'язковою у разі, якщо акції (корпоративні права) однієї з таких юридичних осіб перебували б в обігу на фондовій біржі.

Згідно з ст. 12 Закону України від 16.07.1999 № 996 – XVI (зі змінами та доповненнями) «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємства, що контролюють інші підприємства (материнські підприємства), крім фінансових звітів про власні господарські операції, зобов'язані складати та подавати консолідовану фінансову звітність відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Підприємства, що контролюють інші підприємства (крім підприємств, що становлять суспільний інтерес), можуть не подавати консолідованої фінансової звітності, якщо разом із контрольованими підприємствами їхні показники на дату складання річної фінансової звітності не перевищують двох із таких критеріїв:

Крім того, МСФЗ 10 «Консолідована фінансова звітність» встановлює принципи подання та підготовки консолідованої фінансової звітності, коли суб'єкт господарювання контролює одного або кількох інших суб'єктів господарювання.

Параграф 2 МСФЗ 10 вимагає від суб'єкта господарювання (материнського підприємства), який контролює одного або декількох інших суб'єктів господарювання (дочірні підприємства), подавати консолідовану фінансову звітність, а також:

Враховуючи наведене, згідно з п. п. 14.1.1133 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пов'язаність за критерієм володіння не є єдиним критерієм для визначення того, чи є вказанні суб'єкти міжнародною групою компаній. Зокрема, цим підпунктом також визначено пов'язаність за критерієм контролю.

Таким чином, у разі якщо дві або більше юридичні особи    або   утворення   без   статусу   юридичної   особи,   які  є   податковимирезидентами різних країн та пов'язані між собою за критеріями володіння або контролю таким чином, що згідно з МСФЗ або іншими міжнародно визнаними стандартами фінансової звітності обов'язковою є підготовка консолідованої фінансової звітності або підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов'язковою у разі, якщо акції (корпоративні права) однієї з таких юридичних осіб перебували б в обігу на фондовій біржі, то вони є міжнародною групою компаній.

Звертаємо увагу, що будь-які висновки щодо належності конкретних платників податків до міжнародної групи компаній, можуть надаватися за результатами детального вивчення умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.

Стосовно запитання 2 зазначаємо наступне.

Згідно з п. п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Кодексу платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – Повідомлення).

Звіт про контрольовані операції та Повідомлення подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Відповідно до розділу II «Порядок заповнення Повідомлення» Порядку складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2020 № 839 платники податків, які не входять до складу міжнародної групи компаній повинні зазначити у графі 6 «Код повідомлення щодо належності до міжнародної групи компаній» код «UNC102».

У разі зазначення коду «UNC102» графи 7.1-11 та розділи І «Відомості щодо материнської компанії міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків», ІІ «Відомості щодо учасника міжнародної групи компаній, уповноваженого материнською компанією на подання звіту в розрізі країн» основної частини Повідомлення не заповнюється (прочерки не проставляються),а у графі 12 «Примітка до уваги контролюючого органу (українською мовою)» Повідомлення, за потреби, можуть бути надані додаткові пояснення щодо непоширення на нього визначення «учасник міжнародної групи компаній».

Разом з тим зауважуємо, що неподання або несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній відповідно до вимог статті 39 Кодексу або надання недостовірної інформації в податковій звітності тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі, визначеному у ст. 120 Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.