Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування податком на прибуток та податком на додану вартість операцій з надання спонсорської допомоги у вигляді грошових коштів неприбутковій організації та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні ТОВ здійснює діяльність у сфері бухгалтерського обліку і аудиту, консультування з питань оподаткування. У ході діяльності ТОВ надає послуги, зокрема неприбутковим установам та організаціям.
Неприбуткова організація (неплатник ПДВ) в рамках своєї статутної діяльності організовує та проводить різноманітні заходи з метою інформування про свою діяльність, обміну досвідом серед її учасників тощо. Для підтримки такої діяльності ТОВ (платник ПДВ) має намір надати добровільну фінансову допомогу (здійснити спонсорство одного з таких заходів) у вигляді грошових коштів, які не є компенсацією вартості товарів/послуг. Взаємовідносини між сторонами будуть врегульовані виключно договором про спонсорство, в якому визначається сума спонсорської допомоги.
У платника виникли наступні питання:
Щодо питання 1
Відповідно до ст. 1 Закону України від 03 липня 1996 року № 270/96-ВР «Про рекламу» спонсорство – добровільна матеріальна, фінансова, організаційна та інша підтримка фізичними та юридичними особами будь-якої діяльності з метою популяризації виключно свого імені, найменування, свого знака для товарів і послуг.
Згідно п. 1.1 ст. 1 Кодексу Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів.
Відповідно до п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу безповоротною фінансовою допомогою вважається сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів.
Отже, безоплатно передана сума коштів за договорами дарування, іншими подібними договорами (у тому числі договорами про спонсорство) або без укладення таких договорів є безповоротною фінансовою допомогою.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Згідно з п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується, зокрема, на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об'єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об'єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.14 цього пункту), у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Таким чином, платник податків має збільшити фінансовий результат податкового (звітного) періоду на суму коштів, безоплатно перерахованих протягом звітного (податкового) року (у тому числі за договором про спонсорство) неприбутковій організації, що внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів (крім неприбуткової організації, яка є об'єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об'єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.14 цього пункту), у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Щодо питання 2
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до підпунктів «а» та «б» п. 185.1 ст. 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та/або послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 Кодексу.
Постачання послуг – будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (п.п. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 розділу І Кодексу).
Постачання товарів – будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (п.п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 розділу І Кодексу).
Отже, операція з надання/отримання платником безповоротної фінансової допомоги не підпадає під визначення операцій з постачання товарів/послуг, операція не є об'єктом оподаткування ПДВ
Враховуючи викладене, у розглянутій у зверненні ситуації операція надання спонсором – платником ПДВ неприбутковій організації безповоротної фінансової допомоги не є об'єктом оподаткування ПДВ та у податковій звітності з ПДВ не відображається, оскільки, як вказано у зверненні, такі кошти не є оплатою вартості товарів/послуг.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |