X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.09.2021 р. № 3441/ІПК/99-00-18-04-03-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку визначення доходу платника єдиного податку та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків та надає послуги з комплексного обслуговування будинків і територій в місті і послуги з розрахунку за електричну енергію побутових споживачів. Грошові кошти від побутових споживачів електричної енергію акумулюються на окремих рахунках Товариства, які є транзитними.

Товариство просить надати роз’яснення з наступних питань:

  1. Чи вважаються сплачені грошові кошти, які надходять на окремий рахунок Товариства у вигляді компенсації за використану електричну енергію від споживачів категорії – населення, доходом Товариства та чи включаються до об’єкту оподаткування єдиним податком?
  2. Чи є подія отримання зазначених коштів порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування? Оскільки згідно з Законом України від 01.12.2020 № 1017-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій», яким були внесені зміни до п. 291.4 ст. 291 Кодексу, зокрема, змінено розмір граничного обсягу доходу для платників єдиного податку першої - третьої груп. Чи в майбутньому це є передумовою для переходу Товариства на сплату інших податків і зборів?
  3. Чи зобов’язане Товариство нараховувати у платіжках на ціну/вартість компенсації вартості спожитої електричної енергії споживачами
    категорії – населення, виставленої енергопостачальною компанією, єдиний податок у розмірі 5 відсотків?
  4. Яким чином та в якому періоді оподатковуються зазначені грошові кошти?

Щодо першого, другого та четвертого питань

Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено гл. 1 розд. XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3  ст. 292 Кодексу. Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

Правові засади операцій по управлінню майном регламентуються Цивільним кодексом України (далі – ЦКУ).

Майно, передане в управління, має обліковуватися в управителя на окремому балансі, і щодо нього ведеться окремий облік. Розрахунки, пов'язані з управлінням майном, здійснюються на окремому банківському рахунку (частина третя ст. 1030 ЦКУ).

Управитель, якщо це визначено договором про управління майном, є довірчим власником цього майна, яким він володіє, користується і розпоряджається відповідно до закону та договору управління майном. Договір про управління майном не тягне за собою переходу права власності до управителя на майно, передане в управління (частина п’ята ст. 1033 ЦКУ).

Відповідно до п. 14 частини першої ст. 1 Закону України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон) управитель багатоквартирного будинку – фізична особа - підприємець або юридична особа - суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

У разі, якщо за дорученням співвласників управитель здійснює накопичення коштів на реконструкцію, реставрацію, проведення капітального ремонту, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку, надає в оренду, встановлює сервітут щодо спільного майна багатоквартирного будинку або якщо управитель уклав договори з виконавцями комунальних послуг від імені та за рахунок співвласників (крім випадку укладення колективного договору про надання комунальних послуг), управитель зобов'язаний відкрити для приймання платежів та проведення розрахунків за кожним багатоквартирним будинком, що перебуває в його управлінні, окремий банківський рахунок та забезпечити співвласникам багатоквартирного будинку вільний доступ до інформації про рух коштів на відповідному рахунку.

Кошти такого рахунка є власністю співвласників багатоквартирного будинку та використовуються виключно за цільовим призначенням (частина третя ст. 18 Закону).

У разі укладання договору, відповідно до якого управитель майна надає послуги з управління майном та отримує за це винагороду, оподаткуванню єдиним податком підлягає дохід, отриманий як оплата за послуги з управління майном.

У інших випадках вся вигода та, при наявності, плата за управління майном, отримана вигодонабувачем в результаті операцій з цим майном, підлягає оподаткуванню єдиним податком та включаються Товариством для цілей оподаткування єдиним податком до складу доходу та податкової декларації у податковому (звітному) періоді, якому відбулось їх надходження на розрахунковий рахунок підприємства.

Копію договору, на підставі якого платник надає послуги з комплексного обслуговування будинків і територій в місті і послуги з розрахунку за електричну енергію побутових споживачів, Товариством не надано.

Слід зазначити, що необхідною умовою правильного застосування податкового законодавства є встановлення (з’ясування) всіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.

Щодо третього питання

Питання щодо формування Товариством ціни/вартості за свої послуги у
сфері обслуговування будинків та прибудинкових територій не регулюється податковим законодавством.

Додатково повідомляємо, що п. 528 підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно),  в  якому  завершується  дія  карантину,  встановленого Кабінетом

Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).