X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.09.2021 р. № 3483/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей анулювання реєстрації платника ПДВ та щодо визначення податкових зобов’язань з ПДВ та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, товариство, крім основної діяльності з управління активами інвестиційних фондів, яка відповідно до підпункту 196.1.1 пункту 196 статті 196 розділу V ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ, здійснювало операції з передачі частини орендованого приміщення в суборенду (є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються за ставкою 20 відсотків). При цьому товариство розглядає можливість подання заяви про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою № 3-ПДВ (далі – Заява № 3-ПДВ).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків i зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 розділу V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних операціях (зокрема, в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 розділу V ПКУ (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ)) або не в господарській діяльності.

Особливості заповнення податкової декларації з ПДВ (далі –  декларація) регламентуються наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28259 (далі – Порядок № 21).

Підпунктами 5 та 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 передбачено, що сума податкового зобов'язання, нарахована протягом звітного періоду відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ за операціями, що оподатковуються за основною ставкою, вказується у рядку 4.1 декларації; обсяги операцій, які відповідно до статті 196 розділу V ПКУ не є об'єктом оподаткування, у рядку 5 декларації.

Законодавчі підстави для анулювання реєстрації особи як платника ПДВ визначено статтею 184 розділу V ПКУ.

Відповідно до підпункту «а» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ реєстрація діє до дати анулювання реєстрації особи як платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників ПДВ і відбувається у разі якщо будь-яка особа, зареєстрована як платник ПДВ протягом попередніх 12 місяців, подала Заява № 3-ПДВ, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 розділу V ПКУ, за умови сплати суми податкових зобов'язань у випадках, визначених розділом V ПКУ.

При цьому до загального обсягу оподатковуваних ПДВ операцій з постачання товарів/послуг належать операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 20, 14, 7 та 0, а також звільнені від оподаткування ПДВ. Обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу оподатковуваних ПДВ операцій з постачання товарів/послуг не враховується.

Анулювання реєстрації особи як платника ПДВ на підставі, визначеній у підпункті «а» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ, здійснюється за Заявою № 3-ПДВ (пункт 184.2 статті 184 розділу V ПКУ).

Анулювання реєстрації здійснюється, зокрема, на дату подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації.

Контролюючий орган анулює реєстрацію особи як платника ПДВ, що подав Заяву № 3-ПДВ, якщо встановить, що він відповідає вимогам пункту 184.1 розділу V ПКУ (пункт 184.3 статті 184 розділу V ПКУ).

У разі відсутності законних підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ контролюючий орган протягом 10 календарних днів після надходження Заяви № 3-ПДВ подає такому платникові податку вмотивовану письмову відмову в анулюванні реєстрації з поясненнями із зазначеного питання (пункт 184.4 статті 184 розділу V ПКУ).

Враховуючи викладене та у  разі якщо у платника податку загальний обсяг оподатковуваних ПДВ операцій з постачання товарів/послуг за останні 12 календарних місяців був менший від суми, визначеної статтею 181 розділу V ПКУ, то за умови дотримання вимог, встановлених статтею 184 розділу V ПКУ та Положенням № 1130, такий платник податку має право подати до контролюючого органу Заяву № 3-ПДВ, за результатами розгляду якої контролюючий орган приймає рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ або про відмову у анулюванні такої реєстрації.

У розрахунку загального обсягу оподатковуваних ПДВ операцій для визначення права на анулювання реєстрації платника ПДВ слід враховувати операції з постачання товарів/послуг, що оподатковуються за ставками 20, 14, 7 та 0 відсотків, а також операції, що звільняються від оподаткування ПДВ.,

В обрахунку суми, при досягненні якої в особи виникає право на анулювання реєстрації платником ПДВ, не беруть участь операції, що не є об'єктом оподаткування ПДВ (відображені у рядку 5 декларації, за винятком операцій, зазначених у рядку 5.1 декларації) а також обсяги операцій, щодо яких нараховуються податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ (відображені у рядках 4.1 – 4.3 декларації).

Пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.