Головне управління ДПС у Полтавській області розглянуло лист щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суму від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) роківпри переході зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі- Кодекс), у межах повноважень повідомляє.
Як зазначено у зверненні,виробничий сільськогосподарський кооператив перебував на спрощеній системі оподаткування платником єдиного податку четвертої групи. З 2021 року є платником податку на прибуток на загальних підставах.За період перебування на спрощеній системі оподаткування у фінансовій звітності платника за 2019-2020 роки відображено збитки.
У платника виникло питання щодо можливості коригування об’єкта оподаткування податком на прибуток на суму збитків попередніх років,отриманих під час перебування на спрощеній системі оподаткування, та правомірність відображення таких збитків у рядку 3.2.4 додатку РІ та рядку 03 податкової декларації з податку на прибуток підприємств.
Відповідно до підпункту 1 пункту 297.1 статті 297 Кодексу платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених абзацами другим і третім підпункту 133.1.1 та підпункту 133.1.4 пункту 133.1 статті 133 Кодексу.
Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникаютьвідповідно до положень Кодексу.
Отже, об’єкт оподаткування податком на прибуток розраховують шляхом коригування фінансового результату до оподаткування звітного періоду, визнаного у бухгалтерському обліку, на податкові різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Об’єкт оподаткування податком на прибуток за звітний період визначається у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, зі змінами та доповненнями, (далі – Декларація) як різниця між значеннями рядків 02 Декларації «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -)» та рядка 03 Декларації «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+, -)» та відображаються у рядку 04 Декларації.
При цьому, якщо рядок 04 Декларації за звітний податковий рік має від’ємний показник, тобто виникає від’ємне значення об’єкта оподаткування, визначене у податковому обліку, платник податку має право формувати різницю, на яку зменшує об’єкт оподаткування податком на прибуток у наступних звітних періодах.
Так, згідно з вимогами підпункту 140.4.4 пункту 140.4 статті 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.
Тобто, платник податку на прибуток, який перейшов зі спрощеної системи оподаткування на загальну, не може зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму збитку, визначеного у фінансовій звітності відповідно до правил бухгалтерського обліку за період перебування його на спрощеній системі оподаткування.
Зменшення фінансового результат до оподаткування на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років відображається у рядку 3.2.4 додатка РІ до Декларації «Сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років (підпункт 140.4.4 пункту 140.4 статті 140 розділу III Податкового кодексу України)» та відповідно у рядку 03 Декларації «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (+, -)».
Враховуючи вищевикладене, платник податку на прибуток, який перейшов зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему у 2021 році, не маєпідстав зазначати суму від’ємного значення об’єкта оподаткування за період перебування на спрощеній системі оподаткування у рядку 3.2.4 додатка РІ до Декларації та відповідно рядку 03 Декларації за звітні періоди 2021 року.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |