Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування операцій з отримання від споживчого кооперативу виплати на паї та кооперативної виплати,та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ є членом споживчого кооперативу, який є платником податку на прибуток та не має статусу неприбуткової організації.
ТОВ планує здійснювати сплату пайових, вступних, членських та цільових внесків до споживчого кооперативу.
За рахунок отриманого споживчим кооперативом прибутку, ТОВ буде отримувати від нього виплати на паї та кооперативні виплати.
У платника виникли наступні питання:
1. Чи буде вважатись дивідендами платіж, що отримується ТОВ від споживчого кооперативу у формі кооперативних виплат та виплат на паї, за умови, що такий платіж здійснюється у зв’язку з розподілом частини прибутку споживчим кооперативом, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку?
2. Чи зменшуватиметься фінансовий результат до оподаткування на суму доходу від участі в капіталі споживчого кооперативу та нарахованих кооперативом на користь ТОВ кооперативних виплат та виплат на паї, що здійснюються у зв’язку з розподілом частини прибутку кооперативу, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку?
3. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ операція з отримання ТОВ кооперативних виплат та виплат на паї у грошовій формі, що здійснюється у зв’язку з розподілом частини прибутку кооперативу, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку?
До питання 1
Відповідно до ст. 2 розд.I Закону України від 10 липня 2003 року № 1087-IV «Про кооперацію» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 1087-IV) споживчий кооператив (споживче товариство) – кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для організації торговельного обслуговування, заготівель сільськогосподарської продукції, сировини, виробництва продукції та надання інших послуг з метою задоволення споживчих потреб його членів;
пай – майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки;
вступний внесок – грошовий чи інший майновий неповоротний внесок, який зобов'язана сплатити особа у разі вступу до кооперативної організації;
членський внесок – грошовий неповоротний внесок, який періодично сплачується членом кооперативного об'єднання для забезпечення поточної діяльності кооперативного об'єднання;
цільовий внесок – грошовий чи інший майновий внесок члена кооперативу, що вноситься понад пай до спеціального фонду кооперативу для забезпечення виконання конкретних завдань кооперативу.
пайовий фонд – фонд, що формується з пайових внесків членів кооперативу і є одним із джерел формування майна кооперативу, розмір якого може змінюватися.
Статтею ст. 10 розд.II Закону № 1087-IV встановлено, що членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу.
Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності.
Згідно частини другої ст. 14 розд. II Закону № 1087-IVу кооперативі допускається асоційоване членство для осіб, які визнають його статут та внесли пай.
Асоційований член кооперативу – фізична чи юридична особа, яка внесла пайовий внесок і користується правом дорадчого голосу в кооперативі. При ліквідації кооперативу асоційований член кооперативу має переважне порівняно з членами кооперативу право на одержання паю.
Відповідно до п.п. 14.1.891 п. 14.1 ст. 14 Кодексу термін «кооперативні виплати» вживається у значенні, наведеному в Законі України «Про кооперацію».
Статтею 26 Закону № 1087-IV встановлено, що кооперативні виплати –частина доходу, що розподіляється за результатами фінансового року між членами кооперативу пропорційно їх участі в господарській діяльності кооперативу у порядку, визначеному рішенням вищого органу управління кооперативу.
Виплати на паї – виплати частини доходу кооперативу на паї члена та асоційованого члена кооперативу.
Виплати можуть здійснюватися у грошовій формі, товарами, цінними паперами, а також у формі збільшення паю та в інших формах, передбачених статутом кооперативу.
Відповідно до ст. 21 розд. II Закону № 1087-IV пай кожного члена кооперативу формується за рахунок разового внеску або часток протягом певного періоду. Майнові внески оцінюються у грошовій формі.
Розмір паю члена кооперативу залежить від фактичного його внеску до пайового фонду. Паї, в тому числі резервного і спеціального фондів, є персоніфікованими і у сумі визначають загальну частку кожного члена кооперативу у майні кооперативу.
У разі виходу або виключення з кооперативу фізична чи юридична особа має право на одержання своєї загальної частки натурою, грішми або (за бажанням) цінними паперами відповідно до їх вартості на момент виходу, а земельної ділянки - у натурі.
Відповідно до ст. 25 розд. II Закону № 1087-IV дохід кооперативу формується з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних і прирівняних до них витрат та витрат на оплату праці найманих працівників.
Дохід розподіляється на сплату податків і зборів (обов'язкових платежів) до відповідних бюджетів; погашення кредитів; покриття збитків; проведення відрахувань до фондів кооперативу; кооперативні виплати; виплати на паї.
Відповідно до ст. 19 розд. II Закону № 1087-IV джерелами формування майна кооперативу є, зокрема, вступні, членські та цільові внески його членів, паї та додаткові паї.
Відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди – платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини).
Отже, платіж, що отримується ТОВ від споживчого кооперативу у формі кооперативних виплат та виплат на паї вважатиметьсядля ТОВ доходом при отриманні дивідендів.
До питання 2
Згідно ст. 12розд. II Закону № 1087-IVосновними правами члена кооперативу є, зокрема, участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; одержання кооперативних виплат та виплат на паї.
Статтею 29 Закону № 1087-IV встановлено, що майно кооперативу, що залишилося після задоволення вимог кредиторів кооперативу, здійснення виплат членам кооперативу паїв та виплат на паї, кооперативних виплат, оплати праці, розрахунків з кооперативним об'єднанням, членом якого він є, розподіляється між членами кооперативу у порядку, визначеному статутом.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Згідно з п.п. 140.4.1 п. 140.4 ст. 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшуєтьсяна суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників цього податку (крім інститутів спільного інвестування та платників, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування).
Таким чином, ТОВ має право зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму доходу від участі в капіталі споживчого кооперативу та нарахованих кооперативом – платником податку на прибуток на користь ТОВ кооперативних виплат та виплат на паї.
До питання 3
Згідно з п.п. «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 розд. V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 розд. V Кодексу розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (п.п. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 розд. І Кодексу).
Відповідно до п.п. 196.1.6 п. 196.1 ст. 196 розд. V Кодексу не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з виплат дивідендів, роялті у грошовій формі або у вигляді цінних паперів, які здійснюються емітентом.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, у разі, якщо зазначені у зверненні платежі відповідають поняттю «дивіденди», визначеному у
п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 розд. І Кодексу, зокрема, є платежами у грошовій формі, що здійснюються юридичною особою на користь її учасника у зв'язку з розподілом частини чистого прибутку, то операція з виплат таких платежів (дивідендів) не буде об’єктом оподаткування ПДВ відповідно до п.п. 196.1.6
п. 196.1 ст. 196 розд. V Кодексу.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.
Пунктом 52.2 ст. 52 Кодексу встановлено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |