Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Товариством у своєму листі повідомлено, що на момент підготовки ним листа в інтегрованій карті платника (далі – ІКП) у Товариства обліковувалась сума помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на додану вартість (далі – ПДВ), для повернення якої Товариством у період з вересня по листопад 2020 року направлялись до контролюючого органу за основним місцем обліку Заяви на повернення сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань (далі – Заява) на власний поточний рахунок, за результатами розгляду яких контролюючим органом Товариству повідомлено про відсутність підстав для повернення суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ з бюджетного рахунку на власний поточний рахунок Товариства.
При цьому, Товариством зазначено, що за результатами розгляду Заяви на повернення суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ на рахунок Товариства в системі електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ), направлену нимдо контролюючого органу за основним місцем обліку у листопаді 2020 року, контролюючим органом Товариству повідомлено про наявність суми помилково та/або надміру сплаченихгрошових зобов’язань з ПДВ та наявність податкового боргу, що унеможливило повернення такої суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань.
Також, Товариством зазначено, що на дату подання зазначених Заяв у Товариства був відсутній податковий борг.
Зважаючи на вище викладене, Товариство звертається за роз’ясненням питань щодо:
причин виникнення податкового боргу;
порядку повернення сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ та дій Товариства необхідних для повернення таких сумгрошових зобов’язань з ПДВ;
рахунку на який можливе повернення сум помилково та/або надміру сплачених до бюджету грошових зобов’язань з ПДВ.
Щодо причин виникнення податкового боргу
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Кодексу платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1 статті 36 Кодексу).
Виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 Кодексу).
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку несе платник податків, крім випадків, визначених Кодексом або законами з питань митної справи (пункт 36.5 статті 36 Кодексу).
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Кодексу податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом. Інші визначення боргу в чинному законодавстві відсутні.
За даними ІКП станом на 13.09.2021 року у Товариства податковий борг відсутній.
Крім того, повідомляємо, що платник податків має право надіслати запит про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС (далі – Запит) за формою «F/J1300204» через меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету.
Відповідь на Запит платнику податків надсилається через Електронний кабінет не пізніше п’ятнадцяти робочих днів з дня його отримання у вигляді витягу з інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами за формою «F/J1400204» (далі – Витяг). Витяг формується за період вибраний платником податків при створені Запиту з урахуванням строків давності, станом на дату відправлення Запиту до органів ДПС.
Самостійно перевірити дані, за якими сформовано Витяг можна за допомогою меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету.
Щодо порядку повернення сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ та дій Товариства необхідних для повернення таких сумгрошових зобов’язань з ПДВ
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені визначено статтею 43 Кодексу.
Відповідно до пункту 43.1 статті 43 Кодексу помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до статті 43 Кодексу та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Пунктом 43.41 статті 43 Кодексу визначено, що у разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в СЕА ПДВ у порядку, визначеному пунктом 2001.5 статті 2001 Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені (пункт 43.3 статті 43 Кодексу).
Відповідно до розділу II «Опрацювання заяв платників та формування електронних висновків» Порядку інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60 (далі – Порядок № 60), Заява платника, внесена до Журналу опрацювання заяв на повернення, розглядається відповідними структурними підрозділами територіального органу ДПС.
За результатами розгляду Заяви такими структурними підрозділами територіального органу ДПС встановлюється правомірність або неправомірність повернення коштів платнику.
Отже, Товариство має право подати до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення Заяву, розгляд якої здійснюється таким контролюючим органом відповідно до Кодексу та Порядку № 60, та відповідно за результатами розгляду такої Заяви і встановлюється правомірність такого повернення.
При цьому платник податку самостійно приймає рішення щодо розміру суми такого повернення, і така сума може дорівнювати або бути меншою ніж розмір надміру сплачених ним грошових зобов’язань станом на дату подання до контролюючого органу Заяви.
Щодо рахунку на який можливе повернення сум помилково та/або надміру сплачених до бюджету грошових зобов’язань з ПДВ
Згідно з пунктом 43.4 статті 43 Кодексуплатник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку, на єдиний рахунок
(у разі його використання); на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Як зазначено вище, у разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в СЕА ПДВ у порядку, визначеному пунктом 2001.5 статті 2001 Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку (пункт 43.41 статті 43 Кодексу).
Таким чином, платник податку має право самостійно обрати напрямок перерахування помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, визначені пунктом 43.4 статті 43 Кодексу, за виключенням надміру сплачених сум податкових зобов’язань з ПДВ, які зараховано до бюджету з рахунку платника податку в СЕА ПДВ, оскільки такі суми можуть бути перераховані виключно на рахунок такого платника податку в СЕА ПДВ або в окремих випадках, визначених пунктом 43.41 статті 43 Кодексу, на поточний рахунок платника податку в установі банку.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно товариством, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |