Державна податкова служба України розглянула звернення щодо практичного застосування норм, визначених підпунктом 197.1.6 пункту 197.1 статті 197 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та, керуючись статтею 52 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, комунальне підприємство – платник ПДВ здійснює операції з постачання послуг з санаторно-курортного лікування, вартість яких врахована у складі вартості путівок, операції з постачання яких відповідно до підпункту 197.1.6 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільнені від оподаткування ПДВ. Водночас під час проходження лікування пацієнтам за додаткову плату (окремо від вартості путівок) можуть надаватися додаткові медичні послуги.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Статтею 5 розділу I ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ.
У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.
Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров'я організму, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначено Законом України від 06 жовтня 2005 року № 2961-IV «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» (далі – Закон № 2961).
Відповідно до статті 1 Закону № 2961 особа з інвалідністю – це повнолітня особа зі стійким обмеженням життєдіяльності, якій у порядку, визначеному законодавством, встановлено інвалідність; дитина з інвалідністю – особа до досягнення нею повноліття (віком до 18 років) зі стійким обмеженням життєдіяльності, якій у порядку, визначеному законодавством, встановлено інвалідність; реабілітаційні заходи – комплекс заходів, якими здійснюється реабілітація осіб з інвалідністю.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Відповідно до підпункту 197.1.6 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання реабілітаційних послуг особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, а також постачання путівок на санаторно-курортне лікування, оздоровлення та відпочинок на території України фізичних осіб віком до 18 років, осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю.
Крім цього, підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ визначено, що операції з постачання послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров'я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ (крім послуг, визначених підпунктами «а» – «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ).
Враховуючи викладене, операції платника ПДВ з постачання особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю реабілітаційних послуг та з постачання фізичним особам віком до 18 років, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю путівок на санаторно-курортне лікування, оздоровлення та відпочинок на території України відповідно до підпункту 197.1.6 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ.
Пільгу відповідно до підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ мають право використовувати виключно заклади охорони здоров’я та реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають ліцензію на постачання послуг з охорони здоров’я за умови, що такі операції не перелічені у підпунктах «а» – «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.
Таким чином, якщо зазначені у зверненні додаткові медичні послуги, які надаються платником за додаткову плату (окремо від вартості путівок), належать до категорії реабілітаційних послуг, визначених у підпункті 197.1.6 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, та призначені для осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, то операції з постачання таких послуг звільняються від оподаткування ПДВ.
Якщо такі додаткові медичні послуги належать до послуг, операції з постачання яких звільнені від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, а постачальник є закладом охорони здоров’я або реабілітаційною установою для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, то операції з постачання таких послуг також звільняються від оподаткування ПДВ.
При цьому з питання віднесення зазначених у зверненні послуг до тієї чи іншої категорії послуг рекомендуємо звернутися до Міністерства економіки України та Міністерства охорони здоров’я України.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |