X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.07.2021 р. № 2658/ІПК/99-00-04-03-03-09

 Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавствата в межах компетенціїповідомляє.

Довірена особа платника податків зазначає, що громадянка – нерезидентка

….  у зв’язку із смертю 06.11.2019 року чоловіка – громадянина України, планує продати ¾ частки квартири в м. Києві, які належать їй на праві власності. При цьому:

Крім того,…..є пенсіонеркою та не здійснювала протягом звітного податкового періоду будь-якого продажу (обміну).

У зв’язку з зазначеним просить надати роз’яснення по таким питанням:

  1. Чи вважається наявність права власності ….. на ½ частки квартири більше трьох років, враховуючи що квартира була придбана за час шлюбу та була спільною сумісною власністю подружжя?
  2. Які податки та за якими ставками повинні бути сплачені в Україні ….при продажі належної їй ½ частки квартири у складі спільної сумісної власності подружжя?
  3. Які податки та за якими ставками повинні бути сплачені в Україні ….. при продажі належної їй ¼ частки квартири, якщо право власності було набуте у спадщину ?

Згідно із п. п. 163.2.1 п. 163.2 ст. 163 ПКУ визначено, що об’єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні.

Доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами розділу IVПКУ для нерезидентів). (п. п. 170.10.1 п. 170.10 ст. 170 ПКУ).

Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна встановлено ст. 172 ПКУ, згідно із п. 172.1 якої дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких обєктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Разом з цим, дохід отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ (п. 172.2 ст. 172 ПКУ).

Відповідно до п. 172.9 ст.172 ПКУ дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковується згідно із ст.172 ПКУ в порядку, встановленому для резидентів, за ставкою 18 відсотків, визначеною у п. 167.1 ст. 167 ПКУ.

Враховуючи викладене, якщо платником податку – фізичною особою – нерезидентом протягом звітного податкового року здійснюється продаж нерухомого майна (1/2 квартири), яке перебуває у власності платника податку менше трьох років,то дохід, отриманий таким платником від продажуцього майна оподатковується податком на доходи фізичних осіб (18 відс.) та військовим збором (1,5 відс.) на загальних підставах.

Разом з тим, якщо фізичною особою– нерезидентом здійснюється продаж нерухомого майна у вигляді ¼ частини квартири, яке знаходиться у власності менше трьох років,але набута у спадщину, то дохід, отриманий відтакого продажу не є об’єктом оподаткування податку на доходи фізичних осіб і військовим збором.

Зауважуємо, що з питання визначення термінів виникнення (втрати) права власності на нерухоме майно доцільно звернутися до Міністерства юстиції України.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.