X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.10.2021 р. № 3770/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку формування податкового кредиту особою, реєстрацію платником ПДВ якої було анульовано рішенням регіонального головного управління ДПС, якщо таке рішення надалі було скасоване рішенням ДПС, і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненні, у березні 2021 року рішенням регіонального головного управління ДПС було анульовано реєстрацію Товариства платником ПДВ. За результатами розгляду скарги Товариства рішенням ДПС, прийнятим у червні 2021 року, було скасовано рішення регіонального головного управління ДПС, та реєстрація Товариства платником ПДВ відновлена (реєстрація Товариства платником ПДВ діє з 01.02.2013).

Товариство має намір включити до складу податкового кредиту звітних періодів після червня 2021 року суми ПДВ за податковими накладними, складеними на Товариство у періодах, що передували березню 2021 року (періоду, у якому було анульовано реєстрацію Товариства платником ПДВ).

Крім того, Товариством у періоді між датами анулювання реєстрації платником ПДВ та відновлення такої реєстрації здійснювалися операції із ввезення товарів на митну територію України зі сплатою податку на додану вартість.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 184.2 статті 184 ПКУ анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті «а» пункту 184.1 статті 184 ПКУ,  здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах «б» - «з» пункту 184.1 статті 184 ПКУ, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.

Якщо щодо особи, зареєстрованої платником податку до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи (крім перетворення) або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця або якщо до реєстру платників єдиного податку внесено запис про застосування спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку на додану вартість, анулювання реєстрації проводиться контролюючим органом автоматично на підставі відповідних відомостей, отриманих згідно із Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» або за даними реєстру платників єдиного податку.

Анулювання реєстрації здійснюється на дату:

подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації;

зазначену в судовому рішенні;

припинення дії договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції або закінчення строку, на який утворено особу, зареєстровану як платник податку;

що передує дню втрати особою статусу платника податку на додану вартість;

державної реєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

При цьому датою анулювання реєстрації платника податку визначається дата, що настала раніше.

З моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних (пункт 184.5 статті 184 ПКУ).

Правила формування податкового кредиту встановлено статтею 198 ПКУ.

Відповідно до підпункту «а» пункту 198.1 статті 198 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Згідно з пунктом 198.2 статті 198 ПКУ датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 ПКУ, яким встановлено, що  датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.

Пунктом 198.6 статті 198 ПКУ встановлено, що до податкового кредиту не відносяться суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 ПКУ.

Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Відповідно до пункту 201.8 статті 201 ПКУ право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 ПКУ

Отже, реєстрація особи як платника ПДВ, незалежно від факту оскарження такою особою рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою контролюючого органу, є анульованою на дату, зазначену у такому рішенні.

Якщо за рішенням контролюючого органу реєстрацію особи як платника ПДВ анульовано, то така особа втрачає всі права і обов’язки платника ПДВ (у тому числі право на формування податкового кредиту).

Якщо у подальшому рішенням контролюючого органу вищого рівня рішення про анулювання реєстрації особи як платника ПДВ скасовано, то на підставі такого рішення контролюючого органу вищого рівня відбувається включення такої особи до Реєстру платників ПДВ.

При цьому дата реєстрації такої особи як платника ПДВ не змінюється.

В той же час, починаючи з дати анулювання реєстрації особи як платника ПДВ, зазначеної контролюючим органом у рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ, до дати прийняття контролюючим органом вищого рівня рішення про скасування такого анулювання, у такої особи відсутні обов’язок щодо складання податкових накладних та право на формування податкового кредиту і отримання бюджетного відшкодування ПДВ. Крім цього, така особа податкову звітність з ПДВ за цей період не подає.

Щодо питання 1

Якщо платником податку було отримано від постачальника податкову накладну, та така податкова накладна не була включена до податкового кредиту у періоді до анулювання його реєстрації платником ПДВ, то такий платник податку може включити таку податкову накладну до податкового кредиту звітних (податкових) періодів після відновлення реєстрації такої особи платником ПДВ, при виконанні таких умов:

з дати складання такої податкової накладної не минуло 1095 днів;

за результатами прийняття рішення про відновлення реєстрації платником ПДВ дата реєстрації такої особи як платника ПДВ та її індивідуальний податковий номер не змінюються;

дотримуються інші правила, встановлені ПКУ для формування податкового кредиту.

Щодо питання 2

Зважаючи на те, що відповідно до пункту 198.2 статті 198 ПКУ за операціями із ввезення товарів на митну територію України датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 ПКУ, то суми ПДВ, сплачені за таким операціями, можуть бути включені до податкового кредиту виключно того звітного періоду, у якому були сплачені податкові зобов’язання при ввезенні товарів на митну територію України. Якщо така дата припадає на звітний період між періодом анулювання реєстрації особи платником ПДВ та відновлення такої реєстрації, то такі суми ПДВ не можуть бути віднесені до податкового кредиту.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.