Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з податків та митних платежів у разі здійснення відповідних операцій в рамках виконання контракту відповідно до Рамкового договору між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки посилення морської безпеки та охорони України, вчиненого 19 листопада 2019 року в м. Парижі (далі – Рамковий договір), і ратифікованого Законом України від 04 березня 2020 року № 523-IX та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, для цілей реалізації відповідного проєкту, між Товариством (субпідрядником) та французькою компанією (генеральний підрядник) планується укладення договору субпідряду на будівництво та приймання на території Товариства 5 суден (катерів морської безпеки та охорони морських кордонів). Замовником таких суден є відповідна державна служба
Згідно з умовами такого договору Товариство (субпідрядник) буде надавати послуги із будівництва, перевірки і пред’явлення для приймання замовником 5 суден (катерів морської безпеки та охорони морських кордонів), використовуючи комплекти для дрібновузлового складання, надані французькою компанією (генеральним підрядником). При цьому здійснювати оплату таких послуг буде французька компанія (генеральний підрядник). Акт виконаних робіт буде складений між Товариством (субпідрядником) та французькою компанією (генеральним підрядником).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами ПКУ, Митного кодексу України (далі – МКУ) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ і частина друга статті 1 розділу І МКУ).
Підпунктом 27 частини першої статті 4 МКУ визначено, що до митних платежів належить:
а) мито;
б) акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції);
в) податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції).
Згідно з пунктом 3.2 статті 3 розділу І ПКУ якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до статті 11 Рамкового договору надані у межах Рамкового договору кредити не можуть бути використані для оплати будь-яких податків та зборів в Україні, а товари, роботи та послуги, придбані у французького постачальника відповідно до контракту, а також закуповуються французьким постачальником для виконання контракту, звільняються від будь-яких податків, зборів або будь-яких інших обов'язкових платежів, що стягуються на території України відповідно до національного законодавства України.
Крім того, погашення основної суми та сплата відсотків, комісійних, витрат та супутніх платежів, пов'язаних із виконанням цього Рамкового договору, здійснюється без нарахування будь-яких податків та зборів в Україні.
При цьому згідно зі статтею 1 Рамкового договору:
контракт - комерційний контракт для реалізації проєкту, підписаний між покупцем та французьким постачальником (далі – Контракт);
проєкт - державний інвестиційний проєкт закупівлі 20 катерів морської безпеки та охорони морських кордонів, що поставляються без озброєння покупцю сприяючи зміцненню морської безпеки та охорони України;
французький постачальник - французька компанія OCEA SA;
покупець - Адміністрація Державної прикордонної служби України.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях (у тому числі операціях, звільнених від оподаткування відповідно до міжнародних договорів (угод)) або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V ПКУ).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, а не вартість послуг.
Якщо послуги із будівництва, перевірки і пред’явлення для приймання замовником 5 суден (катерів морської безпеки та охорони морських кордонів) будуть закуповуватися французькою компанією (генеральним підрядником) для виконання Контракту, то операція Товариства (субпідрядника) з постачання на митній території України таких послуг французькій компанії (генеральному підряднику) підлягатиме звільненню від оподаткування ПДВ згідно зі статтею 11 Рамкового договору.
Щодо питання 2
Якщо виготовлені/придбані Товариством (субпідрядником) з ПДВ товари/послуги, необоротні активи, призначені для використання або почнуть використовуватися в операції Товариства (субпідрядника) з постачання французькій компанії (генеральному підряднику) послуг із будівництва, перевірки і пред’явлення для приймання замовником 5 суден (катерів морської безпеки та охорони морських кордонів), яка підлягає звільненню від оподаткування ПДВ згідно зі статтею 11 Рамкового договору, то у Товариства (субпідрядника) виникне обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ.
Щодо питання 3
Щодо можливості застосування режиму звільнення від сплати митних платежів, то з порушеного питання ДПС рекомендує звернутися до Державної митної служби України як до центрального органу виконавчої влади, одними із завдань якого є:
організація та здійснення ведення обліку і адміністрування митних та інших платежів, контроль за справлянням яких законом покладено на Державну митну службу України, забезпечення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою їх нарахування та сплати у повному обсязі платниками податків до відповідного бюджету під час переміщення товарів через митний кордон України та після завершення операцій з митного контролю та митного оформлення;
надання консультацій з питань практичного застосування окремих норм законодавства з питань митної справи відповідно до МКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |