X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.10.2021 р. № 3669/ІПК/13-01-18-04-09

Головне управління Державної податкової служби у Львівській області розглянуло звернення щодо питань, пов'язаних з визначенням загального обсягу операцій з постачання послуг для цілей обов'язкової реєстрації особи як платника ПДВ, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє таке.

Як зазначено у зверненні, метою діяльності неприбуткової установи є задоволення потреб органів досудового розслідування, судових та інших державних органів, а також юридичних та фізичних осіб у забезпеченні їх незалежною, кваліфікованою та об’єктивною експертизою, орієнтованою на максимальне використання досягнень науки і техніки. Джерелом формування фінансових ресурсів неприбуткової установи є бюджетні асигнування за загальним та спеціальним фондами державного бюджету.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу I ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові, організаційні і фінансові основи судово-експертної діяльності визначено Законом України від 25 лютого 1994 року № 4038-ХІІ ,,Про судову експертизу” (далі – Закон № 4038).

Відповідно до статті 7 Закону № 4038 судово – експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

До державних спеціалізованих установ належать, зокрема, науково –дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України, однією з яких є і неприбуткова установа.Перелік платних послуг, що надаються науково – дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 2011 року № 804 ,,Деякі питання надання платних послуг науково – дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції” (далі – постанова № 804).

Разом з цим, інші послуги, включені до затвердженого постановою № 804 переліку, надаються неприбутковою установою за згодою сторін за плату в обсязі, що відшкодовує витрати, пов'язані з їх виконанням.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом I, V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ обов'язковій реєстрації як платник ПДВ підлягає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість). По досягненню зазначеного обсягу операцій з постачання товарів/послуг, така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої – третьої групи.

До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставками 14 та 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ. Обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не включається.

Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180 –183 розділу V ПКУ та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233.

Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік яких визначено підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу I та пунктом 180.1 статті 180 розділу V ПКУ, зокрема юридична особа, створена відповідно до закону у будь-якій організаційно – правовій формі.

Статтями 181 та 182 розділу V ПКУ визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватись як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

Згідно з пунктами 183.1 та 183.2 статті 183 розділу V ПКУ для здійснення такої реєстрації особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто зазначеного вище обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника ПДВ за формою № 1 – ПДВ (далі – Заява № 1 – ПДВ).

Будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ у випадках та в порядку, передбачених статтею 183 розділу V ПКУ, але не подала до контролюючого органу Заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника ПДВ без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування податку (пункт 183.10 статті 183 розділу V ПКУ).

Таким чином, якщо неприбуткова установа здійснює операції з постачання послуг із проведення судових експертиз та експертних досліджень на митній території України, які підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ (включаючи і звільнені від оподаткування ПДВ), загальний обсяг яких протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1 млн гривень, то така особа згідно з вимогами ПКУ повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням Заяву № 1 – ПДВ і, відповідно, зареєструватись як платник ПДВ в обов'язковому порядку.

Згідно з підпунктом ,,б” пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачаннямпослуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

Згідно з підпунктом 197.1.18 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання державних платних послуг фізичним або юридичним особам органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а також іншими особами, уповноваженими такими органами або законодавством надавати зазначені послуги, обов'язковість отримання (надання) яких установлюється законодавством, включаючи плату за реєстрацію, видачу ліцензії, сертифікатів у вигляді зборів, державного мита тощо.

Для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, визначеного підпунктом 197.1.18 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, необхідне одночасне виконання таких умов:

послуги повинні надаватися органами виконавчої влади і місцевого самоврядування, а також іншими особами, уповноваженими такими органами або законодавством надавати зазначені послуги;

послуги, які надаються, повинні бути платними;

обов'язковість отримання фізичними і юридичними особами послуг повинна бути встановлена законодавством;

кошти за надані послуги у повному обсязі повинні надходити до бюджету.

Оскільки на сьогодні неприбуткова установа не зареєстрована як платник ПДВ, то операція неприбуткової установи з постачання послуг із проведення судових експертиз та експертних досліджень для фізичних та юридичних осіб не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Починаючи з дати реєстрації неприбуткової установи як платника ПДВ операція неприбуткової установи з постачання послуг із проведення судових експертиз та експертних досліджень для фізичних та юридичних осіб буде об’єктом оподаткування ПДВ, але при дотриманні умов, встановлених підпунктом 197.1.18 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільнятиметься від оподаткування ПДВ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ індивідуальнаподаткова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.