X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.10.2021 р. № 3678/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.

Товариство повідомляє, що використовує для господарських потреб Несамохідний нафтопаливнийбункерувальник___, порт приписки – м. Одеса, який знаходиться за адресою: м. Київ, _____  (далі – Бункерувальник), в тому числі здійснює роздрібну торгівлю пальним за ліцензією № ____. Пальне реалізується за допомогою реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО), а Бункерувальник зареєстрований як господарська одиниця і Товариством сплачується акцизний податок до ГУ ДПС у м. Києві.

Товариство хоче здійснювати торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами на Бункерувальнику. Так як для продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів необхідно отримати ліцензію, то Товариство має намір отримати відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон № 481) ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, в поїздах, на морських або річкових суднах видаються органами виконавчої влади, уповноваженими Кабінетом Міністрів України, в містах, районах, районах у

м.м. Києві та Севастополі за місцем формування поїзда (приписки судна). В разі отримання ліцензії по місцю приписки, для Товариства стає незрозумілим яким чином Товариству необхідно сплачувати акцизний податок.

Товариство запитує:

  1. Чи може Товариство отримати ліцензію на роздрібну торгівлю  алкогольними напоями та тютюновими виробами по місцю де здійснюється господарська діяльність територіально, саме у м. Києві?
  2. Якщо ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами потрібно отримувати по місцю приписки судна, в м. Одеса, то яким чином Товариству сплачувати акцизний податок по ліцензіям та подавати акцизні декларації і до якого органу?
  3. Яким чином подавати документи для отримання ліцензії по місцю приписки судна, а саме яку адресу господарської одиниці вказувати в заяві на отримання ліцензії (адреса порту чи адресу реєстрації господарської одиниці).
  4. В разі отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями  та тютюновими виробами по місцю приписки судна, чи потрібно Товариству встановлювати додаткове РРО, яке буде зареєстроване в м. Одеса для сплати акцизного податку. Якщо ні то яким чином Товариство має платити акцизний податок по ліцензіям?

Щодо питань 1-3.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема, алкогольними напоями, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України визначено Законом № 481.

Статтею 1 Закону № 481 визначено:

місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій та/або  програмними реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Згідно з частиною двадцятою статті 15 Закону № 481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку.

Відповідно до частини тридцять другої статті 15 Закону № 481 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, в поїздах, на морських або річкових суднах видаються органами виконавчої влади, уповноваженими Кабінетом Міністрів України, в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем формування поїзда (приписки судна).

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі (ч.38 ст. 15Закону № 481 ).

Як зазначено у зверненні, Товариство використовує для господарських потребнесамохідний нафтопаливнийбункерувальник – порт приписки якого –  м. Одеса.

На виконання статті 22 Кодексу торговельного мореплавства України та статей 26 та 29 Закону України від 10 листопада 1994 року № 232/94-ВР «Про  транспорт» прийнятоПоложення про Регістр судноплавства України затверджене

 постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1998 № 814, (далі – Регістр). Регістр є національним класифікаційним товариством, яке здійснює технічний нагляд  і проводить класифікацію морських та річкових  торговельних суден.

Відповідно до даних Регістру (http://www.shipregister.ua) станом на сьогодні несамохідний нафтопаливнийбункерувальник «Баку - 1» не зареєстрований в Регістрі як судно.

Відповідно до п.п. 222.3.1 п. 222.3 ст. 222 Кодексу суми  акцизного податку перераховуються до бюджету суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період.

Особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, сплачує податок за місцем здійснення реалізації таких товарів (п.п.  222.3.2 п. 222.3 ст. 222 Кодексу)

Відповідно до п. 223.2 ст. 223 Кодексу платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 цього Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5 1, 215.3.5 2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу.

Враховуючи зазначене, при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами на Бункерувальнику у разі:

не внесення до Регістру, Товариству необхідно отримати ліцензію за місцем здійснення торгівлі, тобто звернутись із заявою до органів ДПС у м. Києві, та подавати декларацію з акцизного податку до податкових органів у м. Києві і сплачувати акцизний податок необхідно за місцем здійснення реалізації таких товарів, тобто до бюджету  м. Києва.

внесення до Регістру, Товариству необхідно отримати ліцензію за місцем прописки Бункерувальника, тобто звернутись із заявою до органів ДПС у Одеській області та подавати декларацію з акцизного податку за місцем прописки судна - до податкових органів Одеської області, сплачувати акцизний податок з реалізації таких товарів необхідно до бюджету м. Одеси.

Щодо питання 4.

Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій  у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) визначено правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або  безготівковій формі.

Відповідно до ст. 2 Закону № 265, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, зокрема: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до ст. 12 Закону № 265 на території України у сферах, визначених Законом № 265, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які  включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, конструкція і програмне забезпечення яких відповідають конструкторського-технічній та програмній документації виробника.

У разі, якщо Бункерувальник невнесено до Регістру і Товариством отримано ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами за місцем здійснення торгівлі в податкових органах у м. Києві та у разі якщо модель наявного, зареєстрованого РРО з використанням якого СПД збирається  здійснювати продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відповідає сфері застосування відповідно до Державного реєстру РРО, додатковий (другий) РРО реєструвати не потрібно.

У разі, якщо Бункерувальниквнесено до Регістру, та Товариствомвідповідно до ст. 15 Закону № 481 отримано ліцензію на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами за місцем прописки судна (м. Одеса), то відповідно реєстратор розрахункових операцій потрібно реєструвати за місцем прописки судна, тобто в податкових органах Одеської області.

Додатково повідомляємо, що Товариством до звернення не надано документів, зокрема, але не виключно, свідоцтво на право власності на судно та свідоцтво на право плавання під Державним прапором України (Судноплавний патент), згідно з яких можливість встановити належність плавзасобу до судна.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.