Державна податкова служба України розглянула звернення розглянуло звернення щодо застосування норм податкового законодавства та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство (Агент) перебуває на загальній системі оподаткування (платник ПДВ) та здійснює діяльність згідно з КВЕД «79.90 Надання інших послуг бронювання та пов’язана з цим діяльність».
Для здійснення продажу квитків населенню Товариство (Агент) укладає з Організаторами концертно-розважальних заходів (далі – Організатори) Агентські договори. Відповідно до умов договору Товариство (Агент) за винагороду зобов’язується надати організатору послуги, що полягають в реалізації клієнтам (в тому числі через мережу Інтернет), квитків на концертно-розважальні заходи, які організовані та проводяться організатором.
Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Кодексу відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V Кодексу встановлено, що податок на додану вартість становить 20, 7 і 14 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.
Відповідно до абзацу четвертого підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 Кодексу, починаючи з 01.01.2021, ставку податку у розмірі 7 відсотків встановлено на операції з постачання послуг із показу (проведення) театральних, оперних, балетних, музичних, концертних, хореографічних, лялькових, циркових, звукових, світлових та інших вистав, постановок, виступів професійних мистецьких колективів, артистичних груп, акторів та артистів (виконавців), кінематографічних прем'єр, культурно-мистецьких заходів.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН (пункт 192.1 статті 192 Кодексу).
Суб'єкт господарювання, який є Організатором, визначає свої податкові зобов'язання з ПДВ виходячи з договірної вартості наданих ним послуг, тобто виходячи з вартості проданих квитків (незалежно від того, чи реалізація квитків здійснюється ним самостійно, чи з залученням агентів - розповсюджувачів квитків).
У разі, якщо згідно з відповідним договором продаж квитків на захід здійснюється Товариством (Агентом) – розповсюджувачем квитків, то на дату зарахування коштів, отриманих таким Товариством (Агентом) від продажу квитків, на банківський рахунок Організатора (за умови, що це є дата першої події) платник податку - Організатор зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну. При цьому Товариство (Агент) – розповсюджувач квитків податкові зобов’язання визначає виходячи лише з вартості наданих ним Організатору послуг з продажу квитків.
Організатор визначає свої податкові зобов’язання з ПДВ, виходячи із договірної вартості проданих квитків та складає податкові накладні на кінцевих споживачів з врахуванням повної вартості квитків (без вирахування з неї агентської винагороди, яка залишається у Товариства (Агента)).
Щодо питання 1
Оскільки зазначені у зверненні послуги концертно-розважального характеру надаються покупцю (юридичній чи фізичній особі) безпосередньо Організатором, а не Товариством (Агентом), а квиток за своєю фактичною сутністю є підтверджуючим документом, який надає право покупцю отримати такі послуги від Організатора, то такий документ не може бути об'єктом договірних відносин між іншими учасниками процесу, у тому числі між Товариством (Агентом) і покупцем та, відповідно, підставою ні для визначення податкових зобов'язань, ні для формування податкового кредиту у Товариства (Агента).
За операцією з постачання послуг концертно-розважального характеру обов’язок щодо нарахування податкових зобов'язань з ПДВ та складання і реєстрації в ЄРПН податкової накладної виникає у суб'єкта господарювання, який є фактичним їх постачальником, у даному випадку в Організатора (платника ПДВ). Така податкова накладна, складена і зареєстрована в ЄРПН Організатором (платником ПДВ), буде підставою для покупця (платника ПДВ) на включення зазначених у ній сум ПДВ до складу податкового кредиту.
Якщо зазначені у зверненні послуги концертно-розважального характеру за своєю фактичною сутністю належать, зокрема до категорії послуг із показу (проведення) театральних, оперних, балетних, музичних, концертних, хореографічних, лялькових, циркових, звукових, світлових та інших вистав, постановок, виступів професійних мистецьких колективів, артистичних груп, акторів та артистів (виконавців), кінематографічних прем'єр, культурно-мистецьких заходів, а також послуг із показу оригіналів музичних творів, демонстрації виставкових проектів, проведення екскурсій для груп та окремих відвідувачів у музеях, зоопарках та заповідниках, відвідування їх територій та об'єктів відвідувачами, то операції організатора (платника ПДВ) з постачання таких послуг кінцевому споживачу підлягатимуть оподаткування ПДВ за ставкою 7 відсотків.
Якщо зазначені у зверненні послуги концертно-розважального характеру за своєю фактичною сутністю не належать до вказаної вище категорії послуг, то операції організатора (платника ПДВ) з постачання таких послуг кінцевому споживачу підлягатимуть оподаткування ПДВ за ставкою 20 відсотків.
Разом з цим повідомляємо, що суб'єкт господарювання, який не є фактичним постачальником послуг концертно-розважального характеру, у даному випадку Товариство (Агент), а здійснює лише реалізацію квитків і прийом коштів від покупців за такі квитки з подальшим їх перерахуванням організатору у межах агентського договору, повинен визначати свої податкові зобов'язання з ПДВ за ставкою 20 відсотків виключно з вартості поставлених Організатору послуг (реалізація квитків і прийом коштів від покупців за такі квитки з подальшим їх перерахуванням організатору у межах агентського договору) та, відповідно, без урахування вартості послуг концертно-розважального характеру.
З питання віднесення зазначених у зверненні послуг до тієї чи іншої категорії послуг ДПС рекомендує звернутися до Міністерства економіки України та/або ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником Державного класифікатора продукції та послуг, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.
Щодо питань 2, 3
У разі складання Організатором (платником ПДВ) податкової накладної без факту постачання товарів/послуг безпосередньо Товариству (Агенту) такий Організатор має скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної з урахуванням таких особливостей:
у полі «Дата складання» зазначається дата, на яку було складено податкову накладну без факту здійснення операції з постачання товарів/послуг;
у заголовній частині розрахунку коригування вказуються – дані із заголовної частини податкової накладної, складеної без факту здійснення операції з постачання товарів/послуг;
у розділі Б – зі знаком «–» (виводяться в «0») відповідні показники усіх рядків податкової накладної, що коригується (кількість, обсяг постачання та сума ПДВ);
у графі 2.1 – код причини коригування 103 (повернення товару або авансових платежів).
Одночасно з цим організатор (платник ПДВ) повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН нову податкову накладну на безпосереднього покупця з урахуванням таких особливостей:
у полі «Дата складання» зазначається дата виникнення податкових зобов’язань постачальника (продавця), тобто дата податкової накладної, складеної без факту здійснення операції з постачання товарів/послуг;
такій податковій накладній присвоюється новий порядковий номер, відмінний від порядкового номера податкової накладної, складеної без факту здійснення операції з постачання товарів/послуг;
у розділі Б такої податкової накладної зазначається обсяг операцій з постачання товарів/послуг та інші показники, що були вказані у податковій накладній, складеній без факту здійснення операції з постачання товарів/послуг.
У випадку повернення організатором (платником ПДВ) грошових коштів за квиток покупцю у зв’язку із перенесенням / відміною концертно-розважальних заходів такий організатор (платник ПДВ) має можливість відкоригувати свої податкові зобов’язання з ПДВ, шляхом складання, на дату такого повернення, розрахунку коригування до вказаної вище нової податкової накладної.
Щодо питання 4
Відповідно до пункту 1 статі 8 Закону України 12 травня 1991 року
№ 1023-XII «Про захист прав споживачів» у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством і на підставі обов'язкових для сторін правил чи договору, має право вимагати від продавця або виробника, зокрема, розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з підпунктом 163.1.1 пункт 163.1 статті 163 якого об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 Кодексу встановлено виключний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема вартість товарів, які надходять платнику податку як гарантійна заміна у порядку, встановленому законом, а також грошова компенсація вартості товарів, надана платнику податку в разі їх повернення продавцю або особі, уповноваженій таким продавцем здійснювати їх гарантійне обслуговування (заміну) протягом гарантійного строку, але не вище, ніж ціна придбання таких товарів (підпунктом 165.1.12 пункт 165.1 статті 165 Кодексу).
При цьому підпунктом 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).
Згідно з підпунктом «б» пункту 176.2 статті 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексу для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу) до контролюючого органу за основним місцем обліку (далі - Розрахунок). Такий Розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Форма Розрахунку затверджена наказом Міністерства фінансів України
від 13 січня 2015 року № 4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773) (далі - Порядок).
Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору відображаються у додатку 4 (форма 4ДФ) до Розрахунку (пункт 4 розділ IV Порядку).
Відповідно до Довідника ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку 1 до Порядку, грошова компенсація вартості товарів, надана платнику податку в разі їх повернення продавцю або особі, уповноваженій таким продавцем здійснювати їх гарантійне обслуговування (заміну), протягом гарантійного строку, але не вище ніж ціна придбання таких товарів відображається у формі 4ДФ за ознакою «138».
Як зазначено у пункті 4.2 розділу 4 Агентського договору, наведеного у додатку до листа Товариства (Агента): «У разі настання обставин, передбачених пунктом 3.4.1 цього Договору, повернення грошових коштів (Номінальної вартості квитка) Клієнтам за придбаний квиток – здійснює Організатор.
Враховуючи вищезазначене, функції податкового агента, зокрема щодо подання звітності - форми 4ДФ - зобов'язаний виконати платник податку, який здійснює нарахування та виплату доходів на користь фізичних осіб.
Разом з тим наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування та відображення у звітності конкретних доходів можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені Кодексу.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |