Головне управління ДПС у Харківській області (далі – ГУ ДПС області), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо деяких питань стосовно умов перебування платником єдиного податку третьої групи у разі здійснення діяльності у сфері реалізації металу, з урахуванням фактично викладених обставин, у межах компетенції повідомляє таке.
Платник податків у зверненні повідомив, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи та платником ПДВ, здійснює діяльність за КВЕДом 25.99 «Виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у.». Платник податків має намір в подальшому реалізовувати метал. Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань: чи буде вважатися разова реалізація металу неспеціалізованою оптовою торгівлею (КВЕД 46.90), чи має він право бути на спрощеній системі оподаткування, здійснюючі реалізацію металу, при умові внесення відповідного КВЕДу 46.72 «Оптова торгівля металами та металевими рудами»?
Згідно зі ст. 42 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання доходу.
Відповідно до статті 44 ГКУ підприємництво здійснюється на основі вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності, самостійного формування підприємцем програми діяльності, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону, комерційного розрахунку та власного комерційного ризику, вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.
Функції контролюючих органів встановлені ст. 19¹ ПКУ. Питання визначення КВЕД не належать до компетенції органів ДПС, з метою правильного визначення КВЕД, для встановлення до якого виду відноситься обрана фізичною особою – підприємцем господарська діяльність, пропонуємо звернутись до Державної служби статистики України.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ.
Відповідно до п. 291.2 ст. 291 ПКУ спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, визначено п. 291.5 ст. 291 ПКУ.
Нормами пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ визначено види діяльності, які не дають права суб'єктам господарювання (фізичним особам - підприємцям) бути платниками єдиного податку.
Відповідно до пп. 5 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку суб'єкти господарювання (фізичні особи - підприємці), які здійснюють видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827 затверджено переліки корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення.
Відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457 (далі - КВЕД ДК 009:2010), фізична особа при здійсненні державної реєстрації фізичної особи - підприємця за власним бажанням обирає вид діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності.
Абзацем восьмим п. 1 КВЕД ДК 009:2010 визначено, що КВЕД - це статистичний інструмент для впорядкування економічної інформації. Водночас, Класифікація є механізмом спільної мови, що має використання в багатьох інших, нестатистичних сферах (соціальному та податковому регулюванні, ліцензуванні, системі тарифів тощо), проте не завжди адаптована до цього повною мірою. Отже, Класифікація не завжди відповідає всім потребам користувачів за межами статистичної системи, у зв'язку з чим можуть виникнути суперечності стосовно юридичного використання коду КВЕД. Слід мати на увазі, що код виду діяльності не створює прав чи обов'язків для підприємств і організацій, не спричинює жодних правових наслідків. Код виду діяльності не обов'язково достатній критерій для виконання умов, передбачених нормативними актами. У застосуванні нормативних актів чи контрактів код виду діяльності - це припущення, а не доказ.
Під час вибору виду діяльності, який планує здійснювати фізична особа - підприємець, додатково використовуються нормативно-правові акти Держспоживстандарту України та Держкомстату України, зокрема наказ Державного комітету статистики України від 23.12.2011 № 396 «Про затвердження Методологічних основ та пояснень до позицій Класифікації видів економічної діяльності».
Таким чином, якщо код виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010 передбачає кілька видів господарської діяльності, в тому числі ті, які не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування, то фізична особа-підприємець платник єдиного податку у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначає перелік видів діяльності, які віднесено до відповідного коду, крім видів господарської діяльності, на які встановлено заборону.
Так, клас 46.72 «Оптова торгівля металами та металевими рудами» включає:
- оптову торгівлю рудами чорних і кольорових металів
- оптову торгівлю чорними та кольоровими металами в первинних формах
- оптову торгівлю напівфабрикатами кольорових і чорних металів, не віднесену до інших угруповань
- оптову торгівлю золотом та іншими дорогоцінними металами
Цей клас не включає:
- оптову торгівлю металобрухтом.
Клас 46.90 «Неспеціалізована оптова торгівля» включає:
- оптову торгівлю різним асортиментом товарів без будь-якої визначеної спеціалізації.
Зважаючи на зазначене, фізична особа – підприємець має право застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та здійснювати таку діяльність на третій групі, за умови дотримання вимог
п. 291.4 ст. 291 та п. 291.5 ст. 291 ПКУ.
При цьому фізична особа - підприємець - платник єдиного податку третьої групи у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначає код обраного виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010, а у переліку видів діяльності, які віднесено до відповідного коду, зазначає вид господарської діяльності, за виключенням тих, на які встановлено заборону.
Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |