Головне управління ДПС у Тернопільській області розглянуло звернення щодо порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з надання в оренду нерезиденту рухомого майна за межами митної території України і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку має намір надавати в оренду нерезиденту рухоме майно, а саме причіп (цистерну). Для цього причіп буде вивезений за межі митної території України в митному режимі тимчасового вивезення.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Статтею 5 ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПКУ.
У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.
Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Щодо питання 1
Відповідно до статті 1 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2344-ІІІ) автомобільний транспортний засіб – колісний транспортний засіб (автобус, вантажний та легковий автомобіль, причіп, напівпричіп), який використовується для перевезення пасажирів, вантажів або виконання спеціальних робочих функцій (далі – транспортний засіб).
Причіп - транспортний засіб без власного джерела енергії, пристосований для буксирування автомобілем.
Транспортний засіб спеціалізованого призначення - транспортний засіб, який призначений для перевезення певних категорій пасажирів чи вантажів (автобус для перевезення дітей, осіб з інвалідністю, пасажирів певних професій, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон, спеціалізований санітарний автомобіль екстреної медичної допомоги, автомобіль інкасації, ритуальний автомобіль тощо) та має спеціальне обладнання (таксі, броньований, обладнаний спеціальними світловими і звуковими сигнальними пристроями тощо).
Таким чином, причіп (цистерна) вважається транспортним засобом при регулюванні відносин щодо оподаткування відповідно до положень ПКУ.
Щодо питань 2,3,4
Згідно з підпункт «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Місце постачання послуг визначається згідно з пунктами 186.2 — 186.4 статті 186 ПКУ. При цьому, місце постачання послуг з надання в оренду рухомого майна залежить від виду майна, переданого в оренду.
Зокрема, відповідно до підпункту «ґ» пункту 186.3 статті 186 місцем постачання послуг з надання в оренду (лізинг) рухомого майна, крім транспортних засобів та банківських сейфів вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання.
Відповідно до пункту 186.4 статті 186 ПКУ місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 статті ПКУ.
Отже, у випадку надання в оренду транспортного засобу, місцем постачання послуг вважається місце реєстрації постачальника таких послуг. Тому, якщо орендодавець – резидент, то місцем постачання є митна територія України, причому незалежно від фактичного місцезнаходження орендованого майна (в Україні чи за її межами). Нарахування податкових зобов’язань, при цьому, здійснюється відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ.
Щодо питання 5
При укладенні договору оренди з нерезидентом та вивезенні за межі митної території України майна у митному режимі тимчасового вивезення товарів застосовується умовне повне звільнення від оподаткування за умови дотримання вимог та обмежень, встановлених главою 19 Митного кодексу України (далі - МКУ) (пункт 206.8 статті 206 ПКУ).
Повернення об’єкта оренди, що був вивезений у митному режимі тимчасового вивезення, здійснюють у режимі реімпорту, який передбачає звільнення від оподаткування ПДВ операції із ввезення товарів, крім операцій із ввезення відповідно до пункту 3 частини другої статті 78 МКУ (пункт 206.3 статті 206 ПКУ) .
Таким чином, операції із вивезення транспортного засобу за межі митної території України в митному режимі тимчасового вивезення для надання його в оренду нерезиденту, а також повернення такого об’єкта нерезидентом у митному режимі реімпорту жодним чином не впливають на порядок оподаткування ПДВ операцій з надання нерезиденту в оренду транспортного засобу в рамках ПКУ.
Пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |