Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянуло Ваше звернення від щодо припинення, підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та повідомляє.
Статтею 1 Закону України від 05 липня 2012 року № 5076 „Про адвокатуру та адвокатську діяльність” (далі - Закон. № 5076) визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність - на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом, а адвокатська діяльність - це незалежна професійна діяльність адвоката зі здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, встановлено ст. 178 Кодексу, відповідно до якої з доходів, отриманих такими особами, сплачується податок на доходи фізичних осіб.
Разом з тим, згідно з нормами Закону № 5076 та Кодексу, для фізичної особи, яка провадить незалежну адвокатську діяльність, не передбачено обмежень щодо одночасного здійснення підприємницької (відмінної від адвокатської) діяльності, не забороненої законом, у разі реєстрації такої особи підприємцем.
Фізична особа - підприємець, яка одночасно провадить незалежну адвокатську діяльність, веде окремий облік доходів/витрат отриманих/понесених від провадження незалежної професійної діяльності і підприємницької діяльності та здійснює окремо розрахунки з бюджетом.
Положеннями пункту 65.10 статті 65 Кодексу визначено, що внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи здійснюється у разі внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця - з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та реєстрації припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи у відповідному уповноваженому органі з дати реєстрації.
Законом України від 15 травня 2003 року N 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755) врегульовано відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно вимог пункту 4 статті 13 Закону № 755, відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є підставою для зняття їх з обліку в органах державної статистики, державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.
Відповідно до вимог Закону N 755, наказом Міністерства фінансів України від 09.11.2011 № 1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» (далі - Порядок № 1588) затверджено Порядок та умови взяття на податковий облік та зняття з обліку у контролюючих органах фізичних осіб, які зареєстровані як фізичні особи - підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність.
Зокрема, процедура зняття з обліку самозайнятих фізичних осіб як платників податків у контролюючих органах, у тому числі і фізичних осіб-підприємців визначена пунктом 11.22 розділу XI Порядку № 1588, а саме;
— підставою для зняття фізичної особи - підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням, або за судовим рішенням. Дата зняття з обліку фізичної особи - підприємця відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Дані про зняття з обліку фізичної особи --підприємця передаються контролюючим органом за основним місцем обліку такого платника податків до Єдиного державного реєстру із зазначенням: дати: та номера запису про зняття з обліку, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків знято з обліку.
— після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.
Державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків і зборів від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу річну податкову декларацію за звітний рік, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (пункт 49.1 статті 49 ПКУ)
Контролюючий орган може призначити та провести документальну перевірку такої фізичної особи - платника податків за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених Податковим кодексом України.
Зокрема, підпунктом 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПКУ встановлено, шо документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав - розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
При цьому, діючими нормативно-правовими актами України не визначено в які строки у органів ДФС виникає обов’язок проведення перевірки фізичної особи - підприємця у зв’язку з припиненням підприємницької діяльності.
Таким чином, процедура зняття з податкового обліку фізичної особи -підприємця передбачає внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою - підприємцем, забезпечення остаточних розрахунків з податків і зборів від провадження підприємницької діяльності, подання в установлені строки відповідному контролюючому органу річної податкової декларації за звітний рік, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та проведенння документальної перевірки такої фізичної особи - платника податків за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених Податковим кодексом України.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |