Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Товариством у своєму листі повідомлено, що згідно витягу про реквізити електронного рахунку та інформації щодо залишку коштів на такому рахунку станом на 28.04.2021 сума залишку коштів на рахунку Товариства в
системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – СЕА ПДВ) складала 4 215 182,00 грн, після поповнення ним рахунку в СЕА ПДВ
на 550 000,00 грн, станом на 29.04.2021, сума такого залишку складала
4 765 182,00 грн. При цьому відповідно до Витягу щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, з системи електронного адміністрування ПДВ, сума податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних(далі – ЄРПН, реєстраційна сума) станом на 28.04.2021 складала 156 513,56 грн., та відповідно станом на 29.04.2021 – 706 846,56 гривень.
Також, Товариством повідомлено про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, надісланої Товариством на реєстрацію 28.04.2021, оскільки сума ПДВ у податковій накладній перевищувала реєстраційну суму.
Зважаючи на вище викладене, Товариство звертається за роз’ясненням питання щодо напрямків використання Товариством залишку коштів на його рахунку в СЕА ПДВ, зокрема для реєстрації податкових накладних.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексуна дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений пунктом 201.10 статті 201 Кодексу термін.
Згідно з абзацом дев’ятнадцятим пункту 201.10 статті 201 Кодексу платник податку має право зареєструвати в ЄРПН податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищуєреєстраційну суму.
Основні принципи функціонування СЕА ПДВ визначено статтею 2001 Кодексу та регламентовано Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України
від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі – Порядок № 569).
Формула, за якою здійснюється обрахунок реєстраційної суми, визначена пунктом 2001.3 статті 2001Кодексу, а детальний порядок обрахунку її складових наведено у пункті 9 Порядку№ 569.
Згідно з пунктом 13 Порядку № 569 ДПС обчислює реєстраційну сумуавтоматично.
Пунктом 2001.1 статті 2001 Кодексу визначено, що СЕА ПДВ забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН;
суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
суми поповнення та залишку коштів на рахунках у СЕА ПДВ;
реєстраційної суми;
інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу.
Таким чином, при обрахунку реєстраційної суми величина кожного показника формули, визначеної пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу, за якою така сума обраховується, формується автоматично та змінюється у міру надходження до СЕА ПДВ інформації, зокрема, щодо зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних, розрахунків коригування до них, митних декларацій та аркушів коригування до них, зарахованих на рахунок у СЕА ПДВ коштів, поданої податкової звітності з ПДВ та іншої інформації, визначеної пунктом 2001.3
статті 2001 Кодексу, яка впливає на показники складової формули.
Відповідно до абзацу двадцятого пункту 201.10 статті 201 Кодексу якщо реєстраційна сума є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в ЄРПН, то платник зобов’язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в СЕА ПДВ.
Рахунок у СЕА ПДВ – це рахунок, відкритий платнику податку в Державній казначейській службі України, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру реєстраційної суми, а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов’язань з податку (пункт 4 Порядку № 569).
Відповідно до пункту 2001.2 статті 2001 Кодексу платникам податку автоматично відкриваються рахунки в СЕА ПДВ.
Розрахунки з бюджетом у СЕА ПДВ здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 Кодексу.
Відповідно до підпунктів «а» та «б» пункту 2001.4 статті 2001 Кодексу на рахунок у СЕА ПДВ платника зараховуються кошти:
з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Кодексу;
з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку.
Таким чином, якщо сума податку в податковій накладній є більшою ніж реєстраційна сума, такий платник податку перераховує необхідну суму коштів на рахунок у СЕА ПДВ із свого поточного рахунку.
При цьому, на суму такого поповнення збільшується залишок коштів на рахунку в СЕА ПДВ та, відповідно до пункту 2001.5 статті 2001 Кодексу зтакого рахунку перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов’язань з ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з ПДВ, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов’язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у ЄРПН, над сумою податкових зобов’язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з ПДВ у цьому звітному періоді.
Відповідно до пункту 2001.6 статті 2001Кодексуза підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 Кодексу.
Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в СЕА ПДВ платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов’язань з податку.
На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення реєстраційної суми, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника (∑ПопРах).
Перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка (∑ПопРах) не призведе до формування від’ємного значення реєстраційної суми.
Отже, у разі прийняття рішення платником податку про перерахування на поточний рахунок наявної на рахункув СЕА ПДВ суми коштів, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої податкової декларації з ПДВ за наслідками звітного (податкового) періоду та суму податкового боргу з ПДВ, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової декларації з ПДВ заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві.
При цьому, Кодексом та Порядком № 569 не передбачено випадків повернення коштів з рахунку в СЕА ПДВ на поточний рахунок платника податку без відповідного зменшення значення суми податку, визначеної пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу, на суму, яка підлягає такомуповерненню.
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Кодексудля цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.
У ситуації, коли у платника податку формується залишок коштів на рахунку в СЕА ПДВ, при цьому реєстраційна сума значно менша за
такий залишок, такому платнику податку слід провести звірку сум задекларованих податкових зобов’язань та сум податку задекларованих таким платником податку до сплати до бюджету за звітні (податкові) періоди починаючи з липня 2015 року, із сумами податку, які містяться у складених з 01.07.2015 року податкових накладних та розрахунках коригування до них, зареєстрованих в ЄРПН.
Крім того, інформуємо, що зазначена Товариством у листі податкова накладна зареєстрована в ЄРПН 29.04.2021.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно Товариством, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |