Головне управління ДПС в Одеській області,керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами (далі – Кодекс),розглянуло запит щодо визначення доходу платника єдиного податку третьої групи – юридичної особи при укладені договору управління майном та у межах компетенції повідомляє.
Товариство повідомило, що планує з 4 кварталу перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності і зареєструватися платником єдиного податку 3 групи зі ставкою 5 відсотків та укласти договір управління майном, в якому Товариство, як установник управління, передаватиме на певний строк управителю (юридичній особі, платнику податків на загальних підставах) об’єкт нерухомого майна в управління, а Управитель за плату здійснюватиме від свого імені управління цим майном у інтересахбезпосередньоТовариства.
Товариство, посилаючись на норми законодавства України, запитує:
1. Чи зобов’язане Товариство, як Установник управителя, включати до доходу всі грошові кошти, що будуть надходити на спеціально відкритий Управителем рахунок (всю вигоду від майна, що передане в управління), або до доходу включається та податок сплачується лише з фіксованої суми, що фактично буде надходити на рахунок Товариства, тобто за вирахуванням плати Управителю та розміру здійснених Управителем витрат, за умови, що такі суми будуть перераховуватися безпосередньо зі спеціально відкритого для обліку управління рахунку на рахунок Управителя, та фактично не надходитимуть на рахунок Товариства?
2. У випадку, якщо плата Управителю та витрати, зроблені Управителем у зв’язку з управлінням майном, будуть перераховуватися на банківський рахунок Управителябезпосередньо зі спеціально відкритого ним банківського рахунку, то чи не буде вважатися така операція бартерною та чи не буде вважатися така операція бартерною та чи не стане це підставою для анулювання реєстрації Товариства, як платника єдиного податку.
Щодо першого питання.
Відповідно до п. 64.6ст.64 Кодексу на обліку у контролюючих органах повинні перебувати угоди про розподіл продукції, договори управління майном (крім договорів щодо операцій, визначених у другому реченні
абз.2 п.п. 5 п. 180.1 ст. 180 Кодексу) та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені Кодексом.
Взяття на облік договору або угоди здійснюється шляхом додаткового взяття на облік управителя майна, учасника договору про спільну діяльність або угоди про розподіл продукції як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору або угоди.
У п.п. 2 п.2.4 розд. II Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зі змінами та доповненнями (далі - Порядок)зазначено, що управителям майна при взятті на облік договорів управління майном контролюючими органами надається реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який є податковим номером платника податків.
Підставою для взяття на облік договору управління майном є прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію платником ПДВ управителя майна та отримання документів, визначених п. 4.7 розд. IV Порядку (п. 3.5 розд. III Порядку).
Для взяття на облік договору управління майном управитель майна подає до контролюючого органу за своїм основним місцем обліку документи щодо реєстрації договору управління майном одночасно із реєстраційною заявою платника ПДВ (п. 4.7 розд. IV Порядку).
Правові відносини, що виникають за договором управління майном, встановлюються ст.ст. 1029-1045 Цивільного кодексу України
від 16.01.2003 року №435-IV України (далі – Цивільний кодекс).
За договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача) (ст.1029 Цивільного кодексу).
Майно, передане в управління, має обліковуватися в управителя на окремому балансі, і щодо нього ведеться окремий облік. Розрахунки, пов'язані з управлінням майном, здійснюються на окремому банківському рахунку
(п. 3 ст. 1030 Цивільного кодексу).
Управитель, якщо це визначено Договором, є довірчим власником цього майна, яким він володіє, користується і розпоряджається відповідно до закону та договору управління майном. Договір не тягне за собою переходу права власності до управителя на майно, передане в управління (п. 5 ст. 1033 Цивільного кодексу).
Установником управління є власник майна відповідно до п.1 ст. 1032 Цивільного кодексу.
Згідно з ст. 1034 Цивільного кодексу вигоди від майна, що передане в управління, належать установникові управління, проте він може вказати в Договорі особу, яка має право набувати вигоди від майна, переданого в управління (вигодонабувача).
Доходом платника єдиного податку - юридичної особи є будь-який дохід (пп. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу), отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п.292.6 ст.292 Кодексу).
Враховуючи зазначене, вигода, отримана установником управління в результаті операцій з управління майном, підлягає оподаткуванню єдиним податком.
Щодо другого питання.
Згідно з п.п. 14.1.10. п.14.1 ст. 14 Кодексу бартерна (товарообмінна) операція – господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору.
Відповідно до ст.1042 Цивільного кодексууправитель має право на плату, встановлену договором, а також на відшкодування необхідних витрат, зроблених ним у зв'язку з управлінням майном.
Управитель майном, якщо це передбачено законом або укладеним відповідно до нього договором, має право відраховувати належні йому відповідно до частини першої цієї статті грошові суми безпосередньо з доходів від використання майна, переданого в управління.
Відповідно до викладеного у запиті питання, плата Управителю та витрати, зроблені Управителем будуть перераховуватися безпосередньо на банківський рахунок Управителя зі спеціально відкритого банківського рахунку (у зв’язку із реєстрацією договору управління майном).
Тобто, якщо за договором управління майном, плата за управління майном Управителю буде відраховуватися з окремого банківського рахункугрошовими коштами, то така операція не є бартерною.
Водночас зазначаємо, необхідною умовою правильного застосування податкового законодавства є встановлення всіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.
Додатково повідомляємо, що п. 528підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того повідомляємо, що відповідно до п.52.2 ст.52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |