Державна податкова служба України розглянула звернення Комунального підприємства «_____» (далі – підприємство) щодо окремих питань бухгалтерського обліку кредитних коштів та дисконтування зобов’язань за кредитом для цілей оподаткування та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах повноважень повідомляє.
Згідно із зверненням з метою реалізації проекту будівництва підприємство є стороною укладеної угоди про передачу коштів. Ця угода укладена на виконання кредитної угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку (далі – Кредитна угода). За угодою про передачу коштів підприємству частина коштів передається на безповоротній основі, а інша частина – на умовах платності, строковості та повернення.
Підприємством отримано частину кредитних коштів та визнано довгострокові зобов’язання за справедливою вартістю відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.
У зв’язку з викладеним вище заявником поставлено такі питання:
1. Чи може вважатися плаваюча (змінна) відсоткова ставка, зазначена, зокрема, у Кредитній угоді, ринковою для відображення зобов’язань по кредиту за справедливою вартістю?
2. Чи потрібно підприємству дисконтувати заборгованість за кредитом по іншій ринковій ставці та яку ставку в даному випадку вважати ринковою?
3. Чи підлягають капіталізації витрати на сплату комісій та відсотків по кредиту, плату Міністерству фінансів України за надання гарантій, курсові різниці по кредиту, відсоткам та комісіям?
Щодо питань 1 – 3
Відповідно до п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Надання роз’яснень з питань порядку застосування національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та міжнародних стандартів фінансової звітності щодо обліку операцій по зобов’язаннях за кредитом, дисконтування зобов’язань, визначення підстав для капіталізації витрат на сплату комісій та відсотків по кредиту, плати Міністерству фінансів України за надання гарантій, курсових різниць по кредиту, відсоткам та комісіям при визначенні фінансового результату до оподаткування не належить до компетенції ДПС.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями).
Положенням про Міністерство фінансів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375 (зі змінами та доповненнями), встановлено, що Мінфін є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері, зокрема, бухгалтерського обліку та аудиту.
Таким чином, питання ведення бухгалтерського обліку відносяться до компетенції Міністерства фінансів України.
Що стосується дисконтування зобов’язань, то згідно з п.п. 134.1.1 п. 134. ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з дисконтування зобов’язань, у тому числі за отриманим кредитом.
Такі операції відображаються при визначенні фінансового результату до оподаткування та відповідно об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку.
При цьому зазначаємо, що методологічні засади формування у бухгалтерському обліку фінансових витрат належать до компетенції Міністерства фінансів України.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |