Державна податкова служба України розглянула звернення Підприємства щодо порядку нарахування податкових зобов’язань відповідно до статті 199 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), а також аналогічне звернення, надіслане до ДПС листами Головного управління ДПС, і, керуючись статтею 52 ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємством одночасно здійснюються оподатковувані та звільнені від оподаткування ПДВ операції. При цьому в окремих звітних періодах Підприємством здійснюються виключно оподатковувані ПДВ операції.
Разом з тим, придбання товарів/послуг, необоротних активів, які використовуються і в оподатковуваних і в звільнених від оподаткування ПДВ операціях, відбувається постійно, в тому числі і в тих звітних податкових періодах, в яких були відсутні звільнені від оподаткування ПДВ операції.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.
Пунктом 198.3 статті 198 ПКУ передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 ПКУ).
Пунктом 199.4 статті 199 ПКУ передбачено, що платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій.
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 - 199.4 статті 199 ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов'язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов'язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (пункт 199.5 статті 199 ПКУ).
Щодо питання 1
У разі, якщо Підприємство здійснює одночасно і оподатковувані ПДВ, і звільнені від оподаткування ПДВ операції, то податкові зобов’язання відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ нараховуються у кожному звітному (податковому) періоді, у якому відбувається придбання товарів/послуг, необоротних активів, які призначаються для використання одночасно в таких оподатковуваних та неоподатковуваних ПДВ операціях, у тому числі у разі, якщо у таких звітних (податкових) періодах були відсутні звільнені від оподаткування ПДВ операції.
Такі податкові зобов’язання нараховуються виходячи з вартості товарів/послуг, необоротних активів, придбаних у відповідному звітному (податковому) періоді поточного року для одночасного використання в оподатковуваних та неоподатковуваних ПДВ операціях, відповідно до частки, розрахованої згідно з пунктом 199.2 статті 199 ПКУ виходячи з обсягів оподатковуваних/неоподатковуваних операцій, здійснених у попередньому календарному році, та мають бути відображені у відповідній зведеній податковій накладній, складеній згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ не пізніше останнього дня такого звітного (податкового) періоду.
За підсумками календарного року платник податку здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом такого року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, за результатами якого податкові зобов’язання, нараховані відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ за кожний звітний (податковий) період такого року, підлягають коригуванню.
Надалі частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена за результатами проведення річного перерахунку, використовується для нарахування податкових зобов’язань відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ за звітні (податкові) періоди наступного року.
Щодо питання 2
Починаючи з 1 липня 2015 року розподіл податкового кредиту за придбаними товарами/послугами, які використовуються одночасно в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях, не здійснюється (усі суми податку за придбаними з ПДВ товарами/послугами відносяться платником податку до податкового кредиту незалежно від того, чи вони почали використовуватися платником податку в оподатковуваних операціях). Натомість за такими придбаними з ПДВ товарами/послугами нараховуються податкові зобов’язання відповідно до статті 199 ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |