X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.09.2021 р. № 3630/ІПК/ 26-15-04-02-16

Головне управління  ДПС у м. Києві розглянуло звернення щодо порядку оподаткування податком на додану вартість послуг з проведення лабораторних досліджень та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (із змінами та доповненнями) (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник податку на підставі ліцензії МОЗ надає послуги з проведення лабораторних досліджень як напряму пацієнтам, так і шляхом укладання договорів про надання послуг з юридичними особами.

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 розділу I Кодексу відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу.

При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу визначено, що об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).

Підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу визначено, що операції з постачання послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров'я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ.

При цьому, підпунктами «а» - «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу визначено перелік операцій, на які не поширюється звільнення від оподаткування ПДВ.

Перелік закладів охорони здоров'я затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.2002 № 385 «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад, посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою, посад професіоналів у галузі охорони здоров'я та посад фахівців у галузі охорони здоров'я у закладах охорони здоров'я», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.11.2002 за
№ 892/7180.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що операції з постачання послуг з охорони здоров'я, які надаються закладами охорони здоров'я та реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю за наявності спеціального дозволу (ліцензії) на проведення відповідних видів послуг з охорони здоров'я, звільняються від оподаткування ПДВ за умови, що такі послуги не відносяться до категорії послуг, визначених в абзацах «а» - «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу.

Якщо за своєю фактичною сутністю зазначені у зверненні послуги з проведення лабораторних досліджень, які надаються фізичним чи юридичним особам на підставі зазначених у зверненні договорів, є послугами з охорони здоров'я та не відносяться до категорії послуг, визначених в абзацах «а» - «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу, то операції з постачання таких послуг із проведення лабораторних досліджень підлягатимуть звільненню від оподаткування ПДВ.

Якщо за своєю фактичною сутністю зазначені у зверненні послуги з проведення лабораторних досліджень, які надаються фізичним чи юридичним особам на підставі зазначених у зверненні договорів, відносяться до категорії послуг, визначених в абзацах «а» - «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1
статті 197 розділу V Кодексу, то операції з постачання таких послуг із проведення лабораторних досліджень підлягатимуть оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.

При цьому, якщо послуга із проведення лабораторних досліджень є складовою частиною послуг з охорони здоров'я, визначених у підпунктах «а» - «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу, операції з постачання яких оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку, та її вартість включається до складу загальної вартості таких послуг з охорони здоров'я, то надання послуги із проведення лабораторних досліджень не розглядається як окремо визначена операція для цілей оподаткування ПДВ.

З питання правомірності віднесення зазначених у зверненні послуг з проведення лабораторних досліджень до тієї чи іншої категорії послуг з охорони здоров'я Головне управління ДПС у м. Києві рекомендує звернутися до Міністерства охорони здоров'я України як до головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, зокрема здійснює нормативно-правове регулювання у сфері охорони здоров'я.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.