X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.09.2021 р. № 3634/ІПК/26-15-04-02-16

Головне  управління  ДПС у м. Києві  розглянуло звернення щодо податкових наслідків пов’язаних з відмовою визнавати факт передання робіт виконавцем і прийняття їх замовником та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, між платником податку (Замовником) та приватним підприємством (Виконавцем) у 2018 році було укладено договір на проведення поточного ремонту будівель. За інформацією, наданою Замовником, договір був виконаний в повному обсязі, про що сторони склали акт виконаних робіт. Замовником були перераховані кошти на рахунок Виконавця. По факту першої події Виконавець склав та зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкову накладну, яка була включена Замовником до податкового кредиту відповідного податкового періоду. Станом на сьогоднішній день Виконавець відмовляється від факту виконання робіт, про що повідомив Замовника листом. Разом з тим у зверненні не надано інформації щодо повернення Виконавцем отриманих від Замовника коштів, а також не вказано, чи минув термін 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункту 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Основні засади господарювання в Україні визначено Господарським кодексом України, який регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.

Цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.

Кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (статті 15, 16 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ)).

Визначення правомірності дій Виконавця, пов’язаних з відмовою визнавати факт передання робіт, можливе у разі якщо мотиви відмови будуть визнані судом обгрунтованими.

Крім цього, відповідно до підпункту 191.1.28 пункту 191.1 статті 191 розділу I ПКУ до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Отже, визначення правомірності дій зі сторони Виконавця щодо визначення/не визначення факту виконання робіт не належить до компетенції ДПС.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ у разі якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Відповідно до підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Тобто, у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг:

постачальник має право зменшити податкові зобов’язання на підставі розрахунку коригування, своєчасно зареєстрованого отримувачем в ЄРПН, у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його складено. Якщо розрахунок коригування зареєстрований в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, то постачальник має право зменшити податкові зобов’язання у податковій декларації з ПДВ того звітного періоду, в якому його зареєстровано в ЄРПН;

покупець повинен зменшити податковий кредит в податковій декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, на який припадає дата складення розрахунку коригування, та зареєструвати його в ЄРПН у встановлені терміни.

Загальний термін позовної давності встановлено статтями 257 ЦКУ та 102 розділу ІІ ПКУ тривалістю у три роки (1095 календарних днів). При цьому нормами ПКУ не передбачено виключень щодо визначення терміну позовної давності для складання розрахунків коригування до податкових накладних, що складені за операціями з постачання, оплата за які здійснюється протягом терміну, що перевищує встановлений зазначеними статтями ЦКУ і ПКУ.

Якщо з дати складання податкової накладної минуло більше 1095 календарних днів, до такої податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування, оскільки минув термін, встановлений статтями 257 ЦКУ та 102 розділу ІІ ПКУ.

Якщо після сплину 1095 календарних днів з дати виникнення податкових зобов'язань та складання відповідної податкової накладної, відбувається зменшення вартості поставлених товарів/послуг, розрахунок коригування до такої податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН, а підстави для зменшення податкових зобов'язань у постачальника відсутні.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, у разі повернення Виконавцем коштів Замовник зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.