Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло звернення щодо визначення місце постачання послуг кол-центру та правомірності віднесення таких послуг до категорії консультаційних при наданні послуг нерезидентуі, керуючись статтею 52Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство за договором аутсорсингу, укладеного з нерезидентом (далі - Клієнт), надає послуги кол - центру для обслуговування споживачів українським та міжнародним замовникам, якими є юридичні особи - міжнародні компанії, які передають виконання телекомунікаційних послуг на аутсорсинг. Такі послуги включають, зокрема, прийом вхідних дзвінків від українських споживачів, відповіді на їх запити, здійснення зворотних дзвінків тощо.
По одному з проектів Клієнт - юридична особа, яка створена та зареєстрована за законодавством Ірландії, попросив надати послуги кол - центру для обслуговування споживачів послуг Клієнта в Україні, в зв’язку з чим Товариством та Клієнтом було укладено декілька договорів, включаючи генеральні угоди про надання послуг та сертифікацію про роботу для послуг контакт-центру, відповідно до яких Клієнт є замовником, Товариство – виконавцем послуг. Усі платежі надходять від Клієнта, юридичної особи за законодавством Ірландії на банківські рахунки Товариства в Україні.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункту 1.1 статті 1Кодексу).
Згідно пункту 5.3 статті 5 Кодексу інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Відповідно до розділу 4 наказу Державного комітету України з технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457 «Національний класифікатор України «Класифікація видів економічної діяльності» ДК 009:2010» визначено, що «аутсорсинг» - угода, згідно з якою замовник доручає підряднику виконати певні завдання, зокрема, частину виробничого процесу або повний виробничий процес, надання послуг щодо підбору персоналу, допоміжні функції.
Таким чином, аутсорсинг – це передача однією компанією певних бізнеспроцесів, функцій або конкретних завдань на виконання іншій компанії (аутсорсеру), що спеціалізується у відповідній галузі.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами«а» і «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 Кодексу розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших
майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 Кодексу визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Згідно із підпунктом «в» пункту 186.3 статті 186 Кодексу місцем постачання зазначених у цьому пункті послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг належать, зокрема, консультаційні, інжинірингові, інженерні, юридичні (у тому числі адвокатські), бухгалтерські, аудиторські, актуарні, а також послуги з розроблення, постачання та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем.
Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій платника податку з постачання послуг безпосередньо залежить від місця постачання таких послуг.
Враховуючи викладене, у разі якщо перелічені у зверненні послуги, які надаються платником, відносяться до категорії послуг, перерахованих у підпункті «в» пункту 186.3 статті 186 Кодексу, то для цілей оподаткування ПДВ місцем їх постачання вважається місце, в якому безпосередньо отримувач таких послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.
У разі якщо перелічені у зверненні послуги не відносяться до категорії послуг, перерахованих у підпункті «в» пункту 186.3 статті 186 Кодексу, то для цілей оподаткування ПДВ місце постачання зазначених у зверненні послуг є місце реєстрації їх постачальника.
З питання віднесення зазначених у зверненні послуг до тієї чи іншої категорії послуг Головне управління ДПС у м. Києві рекомендує звернутися до Міністерства економіки України та/або ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником Державного класифікатора продукції та послуг, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |