X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.09.2021 р. № 3531/ІПК/99-00-04-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування доходу платника податку у вигляді суми боргу (кредиту), прощеної (анульованої) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків на отримані за кредитним договором 2008 року кошти придбав у власність квартиру. В забезпечення кредитного договору зазначену квартиру передано в іпотеку. У 2017 році банк як кредитор запропонував боржнику - платнику податків взяти участь в акції, згідно якої у випадку сплати боржником відповідної суми, банк припиняє зобов’язання за кредитним договором. Платник податків прийняла пропозицію банку, про що подала відповідну заяву.

Як зазначено у зверненні, платнику податків у 2020 році стало відомо про існування позову щодо стягнення податкового боргу у вигляді податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходу у вигляді прощення банком боргу.

Оскільки Законом України від 13 квітня 2021 року № 1383-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо реструктуризації зобов'язань за кредитами в іноземній валюті та адаптації процедур неплатоспроможності фізичних осіб» (далі – Закон № 1383), який набрав чинності 23.04.2021, внесено зміни до Кодексу, зокрема до п.п. «д»
п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 та  п.п.
 165.1.55 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, платника цікавить застосування зазначених пунктів до викладеної ситуації на момент звернення.

Відповідно до п. 2 Закону № 1383 у п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу внесено зміни, а саме, абзац перший п.п. «д» викладено в такій редакції:

«д) основної суми боргу (кредиту) платника податку (крім суми прощеного (анульованого) основного боргу платника податку за іпотечним кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою житлової нерухомості), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Кредитор зобов'язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом».

Крім того, у п. 165.1 ст. 165 Кодексу п.п. 165.1.55 доповнено абзацом третім такого змісту: «основна сума боргу (кредиту) платника податку за іпотечним кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою житлової нерухомості, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності» (п.3 Закону № 1383).

При цьому слід зазначити, що Закон № 1383 набрав чинності 23.04.2021.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, ст. 58 Конституції України закріплено один з найважливіших принципів права - закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті стосунки, які виникли після набуття чинності законів і інших нормативно-правових актів.

Враховуючи зазначене, оскільки кредитором було здійснено прощення (анулювання) основної суми боргу (кредиту) до 23.04.2021, то з метою оподаткування сума такого анульованого боргу вважається додатковим благом і включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків з урахуванням норм п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, які діяли на момент прощення та оподатковується податком на доходи фізичних осіб. Крім того, зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором. При цьому боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації.

Відповідно до п. 179.1 ст. 179 Кодексу платник податку зобов’язаний подати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) до контролюючого органу, де перебуває на обліку, до 01 травня року, що настає за звітним (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу), та самостійно до 01 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій ним податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 Кодексу).

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.