X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.10.2021 р. № 3790/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс)розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Товариство, яке планує укласти з фізичною особою – резидентом попередні договори купівлі-продажу нерухомого майна зі сплатою в межах таких договорів гарантійних платежів (завдатків), просить надати індивідуальну податкову консультацію зпитань:

1.Хто є податковим агентом фiзичної особи - продавця щодо нарахування,утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фiзичнихосiбз доходiв, отриманихтакоюфiзичною особою вiд продажу нерухомого майна юридичнiйособi–покупцю;

2. Чиєсумигарантiйного платежу (завдатку), сплаченiпокупцем продавцювiдповiдно до умов попереднього договору, оподатковуваним доходом продавця врозумiннi ст. 16З Кодексу;

3. Чи потрiбно при кожному перерахуваннiпокупцем продавцю гарантiйного платежу (завдатку) утримувати та перераховувати податок на доходифiзичнихосiб та вiйськовийзбiр, належнi до сплати продавцем до бюджету, чи необхiдно утримувати та перераховувати до бюджету податок на доходи фiзичнихосiб та вiйськовий збір ззагальної суми сплачених покупцем завдаткiвтiльки при пiдписаннi танотарiальномупосвiдченнi основного договору купiвлi– продажу;

4. За якою ставкою необхiдно утримувати податок на доходи фiзичнихосiб;

5. В якихперiодахнеобхiдновiдображатисплаченiпокупцем сумигарантiйного платежу (завдатку) продавцю в квартальному Податковомурозрахунку сум доходiв, нарахованих (сплачених) на користь платникiвподаткiв -фiзичнихосiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) – втих перiодах, коливiдбувалося фактичне перерахування таких коштiв чи в перiодiпiдписання та нотарiальногопосвiдчення основного договору купiвлi– продажу;

6. До якого бюджету сплачуєтьсяподаток на доходи фiзичнихосiб та вiйськовий збір при купiвлi-продажунерухомого майна, якщомiсцереестрацiїпродавця iпокупця вiдрiзняються.

Статтями 655 та 657 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. При цьому договір купівлі-продажу, зокрема, нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону (частина четверта ст. 334 ЦКУ).

Водночас відповідно до ст. 635 ЦКУ попереднім є договір, сторони якого зобов'язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором.

Згідно зі ст. 546 ЦКУ виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.

Зокрема, завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.

Якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом (ст. 570 ЦКУ).

При цьому ст. 571 ЦКУ передбачені правові наслідки порушення або припинення зобов'язання, забезпеченого завдатком.

Щодо питань 1, 2, 3 та 4

Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід з джерелом його походження з України – це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІV Кодексу, згідно з п. 162.1 ст. 162 якого платником податку, зокрема, є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Підпунктом 163.1.1 п.163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 Кодексу (п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна встановлено ст. 172 Кодексу, згідно з п. 172.8 ст. 172 якого для цілей цієї статті під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об'єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування.

Разом з цим до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Пунктом 167.1 ст. 167 Кодексу передбачено, що ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 ст. 167 Кодексу).

Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.

Відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, щонараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок (військовий збір) із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору, встановлену п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Враховуючи викладене, дохід у вигляді завдатку, нарахований (виплачений) юридичною особою фізичній особі, включається до складу її загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інші доходи та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах. При цьому юридична особа як особа, що має статус податкового агента, у разі виникнення доходу у фізичної особи повинна виконати усі визначені Кодексом функції податкового агента, зокрема щодо нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору з зазначених доходів.

Щодо питання 5

Згідно з п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску  зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556 (у редакції наказу Міністерства фінансів України
від 15.12.2020 № 773) (далі – Порядок).

Так, в пункті 1 розділу II Порядку визначено, що Розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Такий Розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку протягом звітного періоду.

Пунктом 1 розділу II Порядку визначено, що Розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку протягом звітного періоду.

Отже, юридична особа у разі нарахування доходів платнику податку - фізичній особі протягом звітного періодузобов'язана подати Розрахунок, в якому відобразити зазначені доходи.

 

Щодо питання 6

Порядок сплати (перерахування) податку на доходи фізичнихосіб до бюджету передбачено ст. 168 Кодексу, відповідно до п.п. 168.4.1 п. 168.4 якоїподаток на доходи фізичнихосіб, утриманий з доходіврезидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України (далі - БКУ).

Такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, які розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку (п.п. 168.4.2 п. 168.4 ст. 168 Кодексу).

Відповідно до частини другої ст. 64 БКУ податок на доходи фізичних осіб (крім податку, визначеного абзацом п'ятим частини другої ст. 64 БКУ), який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі.

Статтею 29 БКУ визначено перелік доходів, що включаються до складу доходів Державного бюджету України.

До доходів Державного бюджету Українивключаються доходи бюджету, за винятком тих, щозгіднозі ст. ст. 64, 641,66, 69 1 та 71 БКУзакріплені за місцевими бюджетами (частина перша ст. 29 БКУ).

Відповідно до п. 12частинидругої ст. 29 БКУвійськовийзбір, щосплачується (перераховується) згідно з п. 16 1підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, належить до доходівзагального фонду Державного бюджету України.

Отже, у разі якщо юридичною особою здійснюються нарахування (виплати) доходу фізичній особі у вигляді завдатку, то такою особою як податковим агентом проводиться сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб (військового збору) із вказаного доходу до відповідного бюджету за своїм місцезнаходженням (реєстрації) на рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.