X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.10.2021 р. № 3821/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення                   щодо податкових наслідків з ПДВ при здійсненні постачання послуг із пересилання міжнародних поштових відправлень та проведення взаєморозрахунків між поштовими операторами різних країн та Товариством та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є поштовим оператором від України у Всесвітньому Поштовому Союзі (далі – ВПС).

Країни - члени ВПС складають єдину територію міжнародного поштового обміну та керуються Статутом ВПС, Всесвітньою поштовою конвенцією, яка підписана від імені України 11 жовтня 2012 року та затверджена Указом Президента України від 10 жовтня 2017 року № 316/2017 (далі – ВПК), і багатосторонніми та/ або двосторонніми договорами поштових адміністрацій держав – членів.

Перераховані документи визначають специфіку взаєморозрахунків сторін з урахуванням того, що поштові відправлення повинні бути повністю оплачені їх відправником. Тобто, вартість послуг поштового зв'язку, що стягується поштовим оператором з клієнта - відправника поштового відправлення, визначається з урахуванням правил оподаткування зазначених послуг, встановлених в країні, де поштове відправлення приймається від клієнта для відправки.

При цьому для взаєморозрахунків між поштовими операторами країн - членів ВПС встановлено такі правила:

якщо обсяги потоків поштової кореспонденції між двома країнами - членами ВПС, що обробляються відповідними поштовими операторами, збігаються і дисбаланс за оплатою не виникає, підстав для здійснення розрахунків між поштовими операторами не виникає;

якщо обсяги вихідної поштової кореспонденції з країни - члена ВПС в Україні перевищують обсяги поштової кореспонденції, що надходить з України до відповідної країни - члена ВПС, здійснюється перерахування коштів поштовим оператором відповідної держави на користь українського поштового оператора (в даному випадку - на користь Товариства);

у разі виникнення зворотної ситуації, коли обсяги вихідної поштової кореспонденції з України в країни - члени ВПС перевищують обсяги поштової кореспонденції, що надходить в Україну з відповідної країни - члена ВПС, здійснюється перерахування коштів українським поштовим оператором (в даному випадку - Товариством) на користь поштового оператора відповідної держави.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Згідно з пунктом 3.2 статті 3 розділу І ПКУ якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Підпунктом 1.9 пункту 1 статті 1 ВПК визначено, що призначений оператор – будь-яка державна чи недержавна організація, офіційно призначена країною-членом для здійснення поштових послуг і виконання пов'язаних із цим обов'язків, що випливають з актів ВПС, на її території.

Тарифи щодо різноманітних міжнародних і спеціальних поштових послуг встановлюються країнами-членами або їхніми призначеними операторами залежно від національного законодавства і відповідно до принципів, викладених у ВПК та її Регламентах. Вони повинні у принципі бути пов'язані з витратами на надання таких послуг (пункт 1 статті 6 ВПК).

Країнам-членам або їхнім призначеним операторам залежно від національного законодавства, дозволяється перевищувати будь-які орієнтовні тарифи, наведені в актах ВПК (пункт 4 статті 6 ВПК).

Заборонено стягувати з клієнтів поштові тарифи, інші, ніж ті, які передбачено в актах ВПС (пункт 1 статті 6 ВПК).

Єдиний державний реєстр операторів поштового зв’язку – електронна база даних, що містить інформацію про суб’єктів господарювання, які мають право надавати визначені ними у повідомленні послуги поштового зв’язку (пункт 2 розділу І Порядку ведення єдиного державного реєстру операторів поштового зв'язку, затвердженого рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, від 29.11.2016  № 623, яке зареєстровано у Міністерстві юстиції України 21.12.2016 за № 1679/29809).

Відповідно до пункту 31 частини першої статті 4 Митного кодексу України міжнародні поштові відправлення – упаковані та оформлені відповідно до вимог актів ВПС та Правил надання послуг поштового зв’язку листи, поштові картки, бандеролі, спеціальні мішки з позначкою «М», дрібні пакети, відправлення з оголошеною цінністю, поштові посилки, згруповані поштові відправлення з позначкою «Консигнація», відправлення міжнародної прискореної пошти «EMS», які приймаються для пересилання за межі України, доставляються в Україну або переміщуються через територію України транзитом операторами поштового зв’язку.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь−яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14            розділу І ПКУ).

Пунктами 186.2 – 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4  статті 186 розділу V ПКУ).

Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання. Оскільки послуги поштового зв’язку відсутні у переліку послуг, визначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31  статті 186 розділу V ПКУ, то місце постачання таких послуг відповідно до пункту 186.4 статті 186 розділу V ПКУ є місце реєстрації їх постачальника.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

З огляду на викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що операція поштового оператора (Товариства) з постачання послуг поштового зв’язку (у тому числі послуг із пересилання міжнародних поштових відправлень) клієнту - відправнику поштових відправлень з митної території України, є об’єктом оподаткування ПДВ та підлягає оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

Водночас слід зазначити, що оскільки послуга поштового зв’язку (у тому числі послуга із пересилання міжнародних поштових відправлень) оплачується клієнтом – відправником поштових відправлень із-за кордону на митну територію України та на неї нараховуються відповідні податки поштовим оператором в країні клієнта – відправника, який безпосередньо надає такі послуги і виставляє рахунок на їх оплату відповідно до законодавства, чинного в країні клієнта - відправника, то грошові кошти, які надходять поштовому оператору України (Товариству) від іноземних поштових операторів країн – учасниць ВПС, розглядаються як частина оплати тарифів, що перерозподіляються за встановленими ВПС правилами, та не змінюють базу оподаткування ПДВ операції (Товариства) з постачання вказаних вище послуг, незалежно від виду та форми укладених між сторонами договорів.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).