X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.10.2021 р. № 3832/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України  на виконання постановиапеляційного адміністративного судущодо задоволення скарги Товариства до Державної податкової служби Українипро визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультаціїта, керуючись п. 52.3 ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, надає нову індивідуальну консультацію на звернення.

Як зазначено у зверненні Товариства, у його користуванні знаходиться:

пункт паливозаправний, який є автозаправним пунктом з наземним розташуванням для зберігання палива, до складу якого входять двосторонній  односекційний резервуар для зберігання палива 15 кубічних метрів, технологічне обладнання і паливороздавальні колонки, виконаний як єдиний виріб;

пункт паливороздавальний, який є автозаправним пунктом із підземним розташуванням резервуару для зберігання палива 25 кубічних метрів, який підключений до паливороздавальної колонки через підземний трубопровід.

Товариство має намір здійснювати приймання, зберігання у вказаних ємностях та відпуск (повернення) підакцизного пального зі зберігання на підставі договору відповідального зберігання на нижченаведених умовах.

Відповідно до інформації, наведеної у запиті, вказані ємності знаходяться на закритих територіях промислових об’єктів в місцях нічної стоянки вантажного транспорту. Фізичні особи на даних об’єктах не обслуговуються. Розрахунки за готівку відсутні.

Передбачається, що пальне надходитиме на відповідальне зберігання від підприємств, які здійснюють оптову поставку нафтопродуктів покупцям, котрі придбавають пальне у власність для подальшого комерційного використання.

Товариство (далі – Зберігач) планує приймати пальне (нафтопродукти) на зберігання без права використання його у своїй діяльності та без переходу до нього (мається на увазі – до Зберігача) права власності на таке пальне. Тобто власником пального прийнятого Товариством на відповідальне зберігання буде оптовий постачальник нафтопродуктів (надалі – «Постачальник» або «Поклажодавець») і лише він матиме право розпоряджатися цим пальним (визначити подальшу долю пального).

При поверненні Поклажодавцю пального зі зберігання  фактичне відвантаження (фізичний відпуск) пального може бути здійснене як безпосередньо Поклажодавцю, так і  іншим уповноваженим особам за розпорядженням Поклажодавця, зокрема оптовим покупцям Поклажодавця, за умови пред’явлення ними дійсного електронного ключа, емітованого Поклажодавцем, який надає пред’явнику «ключа» право на отримання пального відповідного виду та кількості.

«Ключ» являє собою емітований Постачальником (Поклажодавцем) документ у вигляді пластикової картки з вмонтованою мікросхемою, якийзакріплюється за кожним окремим автомобілем оптового покупця та надає інформацію щодо виду та кількості пального (нафтопродуктів) у літрах, а також надає право її пред’явнику отримувати пальне від імені та за рахунок оптового покупця за укладеним між цим покупцем та постачальником (Поклажодавцем) договором оптової поставки нафтопродуктів.

«Ключ» не є паливною карткою, не є засобом розрахунку, а підтверджує повноваження пред’явника «ключа» на отримання пального уповноваженим представником від імені оптового покупця та є технічним засобом обліку операції відпуску (передачі) пального. Кожен ключ має персональний номер (ідентифікатор).

При цьому, для отримання відповідної партії пального оптовому покупцю (його представнику) необхідно буде лише пред’явити Зберігачу пального дійсний «ключ», який Зберігач зчитуватиме через спеціальне обладнання. Таке обладнання є спеціальним електронним обладнанням, яке  призначене для здійснення операцій відпуску (передачі) нафтопродуктів з використанням «ключа», встановлення зв’язку із сервером та отримання з нього даних щодо можливості відпуску пального.

Фактичний відпуск пального пред’явнику «ключа» до паливного баку його автотранспорту здійснюватиметься Зберігачем з місця зберігання пального через паливозаправну колонку.

Об’єм, асортимент кожної партії пального, відпущеного покупцям за договором оптової поставки, вказується Постачальником у зведених відомостях або у електронних реєстрах на оптове постачання нафтопродуктів, а вартість пального зазначається Постачальником і покупцем у зведених видаткових накладних на підставі  асортименту та кількості пального, відпущеного згідно із зведеними відомостями на оптове постачання нафтопродуктів.

При цьому, кількість пального, яке наведеним вище способом повертається з відповідального зберігання, встановлюватиметься Поклажодавцем та Зберігачем за даними, що зазначені в товарно-транспортних накладних на відвантаження пального зі зберігання, виписаних Зберігачем відповідно діючих нормативних актів України.

Повернення пального Поклажодавцю зі зберігання оформлюється актом приймання-передачі.

Отже Товариство інформує що:

має намір здійснювати господарську діяльність пов’язану виключно зі зберіганням нафтопродуктів в місці зберігання пального без будь-якої торгівлі, будь то оптова чи роздрібна торгівля. Відповідно, наявні у Товариства  ємності використовуватимуться виключно для приймання, зберігання у вказаних ємностях та відпуску (повернення) пального (нафтопродуктів) зі зберігання на підставі договорів відповідального зберігання;

пальне (нафтопродукти) надходитиме на зберігання від підприємств, які здійснюють оптову поставку пального;

пальне прийматиметься Зберігачем на зберігання без права використання його у своїй господарській діяльності та без переходу права власності на таке пальне. Власником такого пального є Поклажодавець (він же оптовий Постачальник пального);

по розпорядженню (за заявкою) Поклажодавця повернення йому пального зі зберігання може здійснюватися Зберігачем шляхом відпуску такого пального  оптовим покупцям Поклажодавця. За умови пред’явлення ним  дійсного «ключа», який надає пред’явнику «ключа» право на отримання від Постачальника (він же Поклажодавець) пального відповідного виду та кількості. Такий «ключ» не є паливною карткою, не є засобом розрахунку, не є платіжним документом, а лише підтверджує повноваження пред’явника «ключа» на отримання пального від імені оптового покупця та є технічним засобом обліку операцій відпуску (передачі) пального;

фактичний відпуск пального пред’явнику «ключа» (покупцю Поклажодавця) до паливного баку його автотранспорту здійснюватиметься Зберігачем з місця зберігання пального через паливороздавальну колонку;

при поверненні пального зі зберігання Зберігач не передає право власності на таке пальне Покупцю Поклажодавця(тобто особі, уповноваженій Поклажодавцем на отримання пального від імені і на підставі емітованих Поклажодавцем«ключів»), оскільки Зберігач не є його власником, а лише забезпечує зберігання та повернення такого пального зі зберігання;

між Зберігачем та Покупцем Поклажодавця (особою, уповноваженою Поклажодавцем на отримання пального від  його імені на підставі емітованих Поклажодавцем «ключів») відсутні будь-які господарські відносини та будь-які розрахункові операції (як готівкові, так і безготівкові). Господарські відносини мають місце лише між зберігачем та Поклажодавцем (він же Постачальник) – по договору зберігання, а між Постачальником (він же Поклажодавець) і Покупцем – по договору оптової поставки. Поклажодавець оплачує Зберігачу вартість послуг зі зберігання. Покупець сплачує Постачальнику вартість відповідної партії пального;

повернення пального зі зберігання не передбачає жодної компенсації Зберігачу вартості повернутого зі зберігання пального, не передбачає проведення готівкових або безготівкових розрахунків (відсутня будь-яка оплата) за пальне між Зберігачем та Покупцем Поклажодавця (тобто особою, уповноваженою Поклажодавцем на отримання  пального від імені на підставі емітованих Поклажодавцем«ключів»), а відтак Товариство вважає,що повернення пального зі зберігання шляхом відпуску пального з місця зберігання пального через паливороздавльну колонку, не може вважатися розрахунковою операцією в розумінні статті 2 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР«Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).

Враховуючи зазначене Товариство запитує:

  1. Чи вважається роздрібною торгівлею пальним господарська операція з повернення пального зі зберігання шляхом відпуску пального з місця зберігання пального через паливороздавальну колонку?
  2. Чи необхідно Товариству отримувати ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним при здійсненні ним операцій по договору відповідального зберігання пального, у разі повернення ним пального зі зберігання з окремих ємностей, підключених до паливороздавальних колонок, спеціально призначених виключно для зберігання та відпуску оптових партій пального, які знаходяться на відповідальному зберіганні  Зберігача без переходу від Зберігача права власності на повернуте ним зі зберігання пальне?
  3. Чи необхідно підприємству – зберігачу встановлювати РРО – реєстратор розрахункових операцій (ЕККА – електронний контрольно-касовий апарат) при наданні ним послуг з відповідального зберігання пального, у разі здійснення ним відпуску, повернення пального з місця зберігання пального через паливороздавальну колонку, враховуючи що під час повернення пального зі зберігання, відпуск пального вантажоодержувачу здійснюватиметься без проведення готівкових чи безготівкових розрахунків між ними (відсутня операція з оплати вартості пального), та без переходу права власності на таке пальне від  підприємства – зберігача до вантажоодержувача?
  4. Чи можливо отримати ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним без використання РРО – реєстратору розрахункових операцій (ЕККА – електронний контрольно-касовий апарат) за місцем зберігання пального, в разі здійснення відпуску (повернення) пального з місця зберігання пального через паливороздавальну колонку, в разі якщо розрахунки за таке пальне між зберігачем та отримувачем пального відсутні?

До зазначених запитань.

Статтею 1Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон № 481)встановлено:

ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у Законі № 481 видів діяльності протягом визначеного строку;

зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;

місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування;

місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;

місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;

оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;

роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Основу правового режиму майна суб’єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові

права – право господарського відання, право оперативного управління. Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування тощо), передбачених Цивільним кодексом України (п. 1 ст. 133 Глави 14 Розділу III Господарського кодексу України).

Оренда майна та лізинг регулюється § 5Господарського кодексу України (ст. 283 та ст. 292 ГКУ). Основа інших речових прав (права володіння, права користування тощо) згідно положень книги третьої «Право власності та інші речові права» Цивільного кодексу передбачає загальні положення про право власності (Глава 23), загальні положення про речові права на чуже майно (Глава 30), загальні положення про найм (оренду) (Глава 58).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі пальним визначає Закон № 481, норми якого є спеціальними по відношенню до інших законодавчих актів з цього питання.

Отже Законом № 481 передбачено:

а) окремі ліцензії на право оптової торгівлі пальним без місць оптової торгівлі пальним, або зберігання пального, або оптової торгівлі з місцем оптової торгівлі пальним, тобто кожна з яких, надає право виключно на проведення певного виду діяльності з пальним;

б) наявність у суб’єкта господарювання, який здійснює оптовий та роздрібний продаж пального, права власності або користування на місця зберігання пального, з яких здійснюється оптова чи роздрібна торгівля пальним;

в) зазначення у ліцензії місць, у яких здійснюється діяльність (крім оптової торгівлі без наявності місць торгівлі).

г) отримання на право здійснення діяльності із зберігання пального відповідної ліцензії із зазначенням в ній місцезнаходження місця такого зберігання. Суб’єкт господарювання може зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання лише в місцях виробництва пального або місцях оптової чи роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії (ст. 15 Закону № 481).

Отже, господарська діяльність Товариства з реалізації пального має здійснюватися із дотриманнямвимог Закону № 481, згідно яких діяльність з роздрібної торгівлі та/або зберігання пального можездійснюватися виключно з місць (в місцях), які зазначені у ліцензії на здійснення такої діяльності та використовуються ліцензіатом на правах власності або користування, і відповідно не передбачає можливість здійснюватидіяльністьзі зберігання та/аботоргівлю пальним з місць оптової чи роздрібної торгівлі/місць зберігання, якими на правах власності або користування використовуються іншимисуб’єктами господарювання.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.