Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що за судовим рішення
…зобов’язано стягнення грошової суми з банку на користь фізичної особи. При цьому, як зазначено у зверненні, банк при перерахуванні коштів на поточний рахунок фізичної особи сплатив податки та збори із зазначеної суми.
Відповідно до рішення Правління Національного банку України було прийнято рішення про початок процедури ліквідації зазначеного банку та делегування повноважень ліквідатора банку.
Оскільки питання зазначеної виплати було спірним та тривали судові процеси, то сума коштів, що обліковувалась на поточному рахунку фізичної особи до реєстру акцептованих вимог кредиторів не включалась та була списана банком на доходи.
Разом з цим судовим рішенням … зобов’язано банк в особі … включити вимоги фізичної особи про стягнення на її користь з банку грошової суми за судовим рішення …до реєстру акцептованих вимог кредиторів, як таких що підлягають задоволенню у другу чергу.
У зв’язку із зазначеним, платник податків просить надати роз’яснення чи правильна позиція, що зобов’язання банку по судовим рішенням по справах
… є одним та щодо виконання функцій податкового агента при оподаткуванні сум акцептованих вимог на виконання рішення суду ….
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).
Пунктом 191.1 ст. 191 Кодексу передбачено, що контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів установлених цим Кодексом, а також надають індивідуальні податкові консультаціїз питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Статтею 129 1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Водночас ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, та податковий агент.
Відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20
п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 ст. 167 Кодексу).
Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичнихосіб та військовогозборудо бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Податковий агент, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору, визначену вп.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу
(п.п. 168.1.1 п.168.1 ст. 168 Кодексу).
Відповідно до п. 18.2 ст. 18 Кодексу податкові агенти прирівнюється до платників податку і має права та виконує обов’язки, встановлені Кодексом для платників податків.
Отже, при нарахуванні (виплаті) доходу фізичній особі у вигляді грошової суми, включеної до реєстру акцептованих вимог кредиторів, на виконання судового рішення …юридична особа має виконати усі функції податкового агенту, встановлені Кодексом, зокрема, щодо оподаткування доходу фізичної особиподатком на доходи фізичних осіб та військовим збором, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам.
Водночас, ст. 43 Кодексу передбачено умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені.
Зауважуємо, що питання визначення чи зобов’язання банку по судовим рішенням … є одним, не належить до компетенції ДПС.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |